Obchodná transakcia sa týka celkovo 208 čerpacích staníc, z ktorých 41 pôsobí na Slovensku. MOL, ktorý je vlastníkom Slovnaftu, si tak na slovenskom trhu rozšíri sieť zo súčasných 212 púmp na celkovo 253.

Správy o obchode prichádzajú sedem rokov po tom, čo Eni so značkou Agip odkúpil sieť benzínových púmp od ropného gigantu Exxon Mobil, u nás pôsobiaceho vtedy pod názvom Esso. K rebrandingu čerpacích staníc na Agip došlo v roku 2008.

MOL už na Slovensku značku Eni v predajnej sieti nepoužíva, stanice Agip sa tak premenujú na Slovnaft.

Koncern si výrazne posilní svoju pozíciu v Česku. K súčasným 149 benzínkam fungujúcim pod značkami Slovnaft a PAP pribudne ďalších 125, čo podľa spoločnosti povedie k zvýšeniu trhového podielu na 10 percent.

„Skupina MOL sa na českom trhu stane druhým najväčším maloobchodným hráčom z pohľadu veľkosti siete. Zároveň výrazne vzrastie pokrytie skupiny v Rumunsku a vytvára veľký krok vpred v posilnení vnímania značky Slovnaft na Slovensku,“ povedal Lars Höglund, senior viceprezident skupiny MOL pre maloobchod.

V Česku sa transakcia nezaobíde bez problémov. Eni vlastní 32,4-percentný podiel v spoločnosti Česká rafinérská, ktorej väčšinovým vlastníkom je Unipetrol s prednostným právnom na kúpu podielu.

Podľa slov českého ministra priemyslu a obchodu Jana Mládka navyše o kúpe podielu Eni rokovala v apríli s Českou rafinérskou poľská skupina PKN, ktorá Unipetrol vlastní.

Skupina MOL je medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 40 krajinách sveta a zamestnáva takmer 29-tisíc ľudí.

Prevádzkuje štyri rafinérie a dve petrochemické jednotky v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Skupina MOL má aj vlastnú sieť viac ako 1 700 čerpacích staníc v 11 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.