Tajomník spresnil, že spomínaný zákon by bol v platnosti najmenej tri roky. Vynútené prerozdelenie utečencov by podľa neho poškodilo záujmy Maďarska.
Napriek tomu P. Völner povedal, že celonárodné referendum naplánované na 2. októbra iniciovala maďarská vláda v záujme Európy, nie proti nej. Prípadný odchod z EÚ vraj Budapešť nebude zvažovať.
Približne osem miliónov Maďarov bude môcť v referende odpovedať na otázku: „Chcete, aby Európska únia nariadila povinné premiestnenie osôb bez maďarského občianstva do Maďarska bez súhlasu maďarského parlamentu?“ Ak väčšina voličov odpovie záporne, bude podľa P. Völnera Maďarsko prijímať migrantov len so súhlasom parlamentu a podľa vlastných vnútroštátnych pravidiel.
Maďarská vláda na začiatku apríla začala kampaň, ktorá má voličov presvedčiť, aby v referende hlasovali proti kvótam. Referendum naopak neúspešne napadli na súde ľavicoví politici, ktorí tiež vyzvali na bojkot hlasovania. Aby bolo referendum platné, musí sa ho zúčastniť aspoň 50 percent voličov.
Európska komisia trvá na tom, že o prerozdelení migrantov sa vlani rozhodlo legitímnym spôsobom a ide preto o právne záväzné rozhodnutie.