S nedostatkom kvalifikovaných IT pracovníkov nezápasí len Slovensko. Problém majú takmer všetky krajiny EÚ. Základom je vyriešiť školstvo, ktoré na Slovensku trpí viacerými problémami. Je potrebné zvládnuť komplex úloh, ktoré zaberú veľa času. Preto je potrebné pozerať sa na východ nielen po šikovných študentoch, ale aj po vysokokvalifikovaných pracovníkoch. Myslí si to aj prvý viceprezident IT asociácie Slovenska (ITAS) Mário Lelovský, ktorý pre TREND opisuje aktuálny stav a rozdiely medzi slovenským a ukrajinským vysokým školstvom.

V rozhovore sa tiež dočítate
  • Podľa čoho sa študenti rozhodujú, či ísť študovať do zahraničia
  • Čo urobiť s kvalitou vzdelávacieho systému na Slovensku
  • Aké sú rozdiely medzi školskými systémami zo zahraničia
  • Prečo by mali cudzinci pracovať na Slovensku 

Aká je aktuálna situácia s nedostatkom IT špecialistov na Slovensku?

Nedostatok IT špecialistov na Slovensku je trvalý a obávam sa, že ešte dlho trvalým javom bude, ak sa niečo neudeje. Krajiny EÚ už pred ôsmimi rokmi identifikovali, že v Európe bude v roku 2020 chýbať milión IT špecialistov a vyzvali členské krajiny, aby začali niečo v tomto smere podnikať. Aktivity boli rôzne, ale väčšinou boli zamerané na významné posilnenie vzdelávania v oblasti STEM a teda aj IT pretože IT je odbor, ktorý keď mladý človek nevyštuduje, starého to už naučíte ťažko.

Na Slovensku máme päť informatických fakúlt. Ich kapacita je v súčasnosti 1 000 až 1 200 absolventov ročne, o ktorých môžeme hovoriť, že sú informatici. Ak nám chýbalo v roku 2016 desať tisíc absolventov, odhadujeme, že dnes je to okolo 13 až 15-tisíc. Toto sú objektívne čísla z pracovných portálov, avšak myslíme si, že nedostatok je väčší, lebo mnohé firmy z ostatných sektorov takýchto špecialistov potrebujú tiež, no možno ešte o tom nevedia.

Zatiaľ si vypomáhajú externistami. V zásade je v súčasnosti vidieť, že vlastne v každom podnikateľskom subjekte je nevyhnutný „itečkar“, ktorý pomáha či už trvale alebo občasne so zvládnutím digitálnej transformácie a s nasadzovaní digitálnych technológií.

Titans Freelancers kupujú českú firmu Bridgewater
Neprehliadnite

Titans freelancers, slovenská jednotka v IT outsourcingu, kupuje český Bridgewater

Ako možno posilniť vzdelávanie v oblasti STEM?

Navrhovali sme, aby sa opäť zaviedla povinná maturita z matematiky na stredných školách a na gymnáziách, čo je síce len jeden úkon, no ak na Slovensku chcete čokoľvek zaviesť povinne, je hneď problém. Ukázalo sa nielen na Slovensku, ale aj vo viacerých krajinách, kde tiež zrušili povinnú maturitu z matematiky, že sa k tomu vracajú.

Zistilo sa, že ak nie je povinná, tak na Slovensku končí maturitou z matematiky len 12 percent absolventov stredných škôl a o niečo viac na gymnáziách, ale ani tam to nepresahuje 20 percent. V poslednej dobe je tu ešte odliv mozgov, čo je jav, kedy tí naozaj najlepší absolventi gymnázií či špičkových stredných škôl s maturitou z matematiky sú žiadaní na celom svete a dostávajú veľmi dobré ponuky na štúdium aj v zahraničí.

Mário Lelovský - prvý viceprezident ITAS
IT Asociácia Slovenska
Zdroj: ROBO HUBAČ
Mário Lelovský - prvý viceprezident ITAS IT Asociácia Slovenska

Učiteľov treba riadne zaplatiť

Ako je možné zvrátiť situáciu a zabrániť, aby ľudia odchádzali zo Slovenska preč?

Odpovedať na otázku, ako zastaviť odchod Slovákov zo Slovenska či už vysoko kvalifikovaných mladých ľudí za štúdiom alebo celkovo, je ťažké, pretože to je komplex úloh, ktoré treba zvládnuť. Slovensko, vplyvom politikov a vlád, bohužial, urobilo veľmi málo pre to, aby tento trend zvrátilo a preto tých úloh je dnes veľa. Každopádne musíme začať zlepšovať celé prostredie – od vzdelávacieho systému, súdnictva, zdravotníctva či riadenia pandémie.

Vo všetkom robíme trvale chyby a keď raz ideme urobiť reformu vzdelávacieho systému, aj len drobnú, všetci kričia nie. Hlavne tí, ktorých sa týka. Pokúša sa niekto urobiť reformu súdneho systému, zase všetci kričia, že nie. Ak budeme načúvať týmto hlasom, tak sa nezmení nič. A výsledkom toho, že nič nerobíme, bude stav, že sa to bude zhoršovať a Slovensko môže zabudnúť na blahobyt, aký si tu dnes žijeme. Aj keď si myslíme, že sa žije niekde inde lepšie, žijeme nad pomery toho, čo tu produkujeme a akým smerom sa Slovensko uberá. Zodpovednosť je hlavne na politikoch, ale tak isto aj na ľuďoch, keď pôjdu nabudúce voliť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa