Na platy zamestnancov zariadení sociálnych služieb prispeje štát v roku 2022 o 20 percent viac než predtým. V tomto roku plánuje ministerstvo práce na tento účel minúť 190 miliónov eur, kým vlani to bolo 175 miliónov eur a rok predtým 159 miliónov eur. Je to rozdiel oproti nárastu pri zamestnancoch verejnej správy, kde je to v priemere len o tri percentá viac. Povedal to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak pred stredajším rokovaním vlády. Reagoval tak na kritiku sociálnych pracovníkov, ktorí sa sťažujú na nízku podporu štátu.

Dostali odmeny

„Okrem tohto zvýšenia, ktoré ide na regulárne normálne platy, sme v roku 2021 vyplatili približne 29-tisíc zamestnancom v sociálnych službách dve mimoriadne odmeny celkovo vo výške 850 eur," poznamenal minister. Medzi ďalšími príspevkami spomenul pandemické príplatky či kompenzáciu nákladov, ktoré vznikli pre pandémiu. Ďalšími 16 miliónmi eur prispel štát na vytvorenie nových pracovných miest v ZSS.

„V tomto roku z plánu obnovy pridelíme finančné prostriedky na rekonštrukcie a na výstavbu nových ZSS v celkovej výške do 200 miliónov eur," avizuje minister.

Reagoval aj Matovič

Na kritiku sociálnych a zdravotníckych pracovníkov reagoval pred vládou aj minister financií Igor Matovič. Tvrdí, že ak chce nejaký minister minúť niekde viac peňazí, má prísť s návrhom, kde tie peniaze ubrať.

Opatrovateľky, zdravotné sestry a poskytovatelia sociálnych služieb požadujú zvolanie okrúhleho stola k zákonu o inšpekcii v sociálnych veciach, ale tiež zásadné zvýšenie platov opatrovateliek a sociálnych pracovníkov. To by sa malo podľa nich realizovať v troch etapách prostredníctvom zvýšení príspevku ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny na zabezpečenie sociálnej služby vždy o 30 percent.

Od ministerstva financií požadujú prostriedky na riešenie havarijných stavov budov ZSS tak, aby dokázali plniť základné protipožiarne opatrenia vrátane financií na evakuačné výťahy.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas rozhovoru pre TASR v Bratislave 26. decembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Dôchodca môže mať penziu vyššiu až o 87 eur. M. Krajniak načrtol dopady zrušeného II. piliera