Budúcnosť životodarnej tekutiny ľudstva, vody, je na celej planéte v ohrození, varoval v stredu na otvorení Konferencie OSN o vode generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

„Narušili sme cyklus vody, zničili sme ekosystémy a kontaminovali podzemnú vodu,“ vyhlásil Guterres a dodal, že ľudstvo „míňa svoju životodarnú tekutinu prostredníctvom upírskej neudržateľnej spotreby a vyparovaním prostredníctvom globálneho otepľovania“.

Ohrození sú obyvatelia chudobnejších krajín

OSN len niekoľko hodín pred začiatkom Konferencie o vode upozornila, že zásoby vody sú vo svete v dôsledku nadmernej spotreby, znečistenia a klimatickej zmeny čoraz viac ohrozené. Vedúci autor správy OSN Richard Connor uviedol, že „ak sa nič neurobí, bude to scenár ako obvykle – bude to naďalej 40 až 50 percent svetovej populácie, ktorá nemá prístup k sanitácii, a približne 20 až 25 percent svetovej populácie nebude mať prístup k bezpečnej (pitnej) vode“.

OSN tiež upozornila, že najväčší problém s vodou majú práve obyvatelia chudobnejších krajín. Connor vyhlásil, že „kto je bohatý, vodu si zabezpečí, nezáleží na tom, kde“.

„Najmenej dve miliardy ľudí pijú vodu, ktoré obsahuje fekálie, čo zvyšuje riziko vzniku ochorení ako napríklad cholera, brušný týfus, dyzentéria a obrna,“ píše sa v správe.

Konferencia OSN o vode v New Yorku

Konferencia OSN o vode sa začala v stredu v New Yorku. Spoluorganizujú ju Holandsko a Tadžikistan a zhromaždí sa na nej zhruba 6 500 účastníkov vrátane stovky ministrov a desiatok lídrov krajín. Posledná konferencia o vode na vysokej úrovni sa konala v roku 1977 v Argentíne, no svetoví lídri sa nezhodli na žiadnej celosvetovej dohode ani zriadení špecializovaného úradu OSN.

Na tohtoročnú konferenciu pozvali vládnych predstaviteľov i zástupcov súkromnej sféry, aby predložili návrhy pre tzv. akčný program pre vodu, ktorý by tento trend zvrátil a pomohol splniť rozvojový cieľ stanovený v roku 2015, a to zabezpečiť „prístup k vode a sanitácii pre všetkých do roku 2030“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Talianska vláda chystá opatrenie za 7,8 miliardy eur, chce sa vyrovnať so suchom v krajine