Aktualiované o 21:54 o výsledok hlasovania

Vláda rozdáva dotácie pochybným firmám, ktoré nič nerobia, miesto toho, aby podporovala vedcov, ktorí vedu skutočne robia, upozorňovala predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová.

„Nie som presvedčená, že pani ministerka peniaze investovala správne a že niečo Slovensku prinesú,“ vyhlásila. Poukázala na pozadie niektorých firiem, a tiež na pochybenia pri hodnoteniach projektov. V. Remišová zopakovala, že OĽaNO podalo trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu a trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa v kauze dotácií projektov na ministerstve školstva.

„Kladieme legitímne otázky v záujme ochrany finančných prostriedkov daňových poplatníkov. Našou snahou je, aby sa milióny eur z daní občanov SR rozdeľovali spravodlivo a na projekty, ktoré Slovensku prinesú úžitok. Aby sme podporovali najlepších vedcov,“ dodala.

V. Remišová poukázala aj na odhady OĽaNO, podľa ktorých príde Slovensko o 80 miliónov eur z eurofondov. „Takúto stratu v celej histórii Slovenska nemal žiadny operačný program,“ povedala V. Remišová, ktorý za tým vidí škandál vyrobený nominantmi SNS.

OĽaNO trvá na Lubyovej odchode aj pre prípad rigoróznej práce predsedu NR SR a SNS Andreja Danka. Podľa opozície je práca plagiát, hoci účelová komisia vo svojej správe toto slovo nepoužíva.

„Ministerka svojím postojom demoralizuje pedagogickú obec a zavádza pomýlené štandardy do vzdelávania,“ doplnila V. Remišová. A. Danko od začiatku odmieta obvinenia z plagiátorstva.

Ľubomír Petrák zo Smeru-SD si myslí, že mimoriadna schôdza na odvolanie M. Lubyovej z funkcie nie je potrebná, keďže ministerka podľa jeho slov už urobila aj personálne opatrenia. Ministerka už pred schôdzou povedala, že je pripravená na odbornú diskusiu, naznačovala však, že opozícii ide skôr o politické divadlo.

Vláda nesúhlasí

Kabinet poukázal, že ministerka školstva nastúpila do funkcie v neľahkej situácii, keď bolo potrebné stabilizovať situáciu v oblasti čerpania eurofondov.

„Situáciu sa podarilo zastabilizovať,“ konštatovala vláda vo svojom stanovisku, pričom sa odvoláva na kroky ministerky M. Lubyovej.

„Priniesla nový zákon o pedagogických zamestnancoch, ministerka venuje osobitnú pozornosť aj oblasti šikany žiakov. Rezort tiež schválil povinnú predškolskú východu ako opatrenie zamerané na zlepšenie prosperity žiakov z marginalizovaných komunít,“ vymenoval L. Sólymos niektoré opatrenia.

Spomenul okrem iného aj kroky, ktoré ministerka pripravila v oblasti akademických titulov. Ide o zákon, ktorým sa má upraviť odnímanie akademických titulov. Sólymos poukázal tiež na to, že ministerstvo vlani podporilo stimulmi 30 projektov. Stimuly by mali podľa jeho slov prispieť ku konkurencieschopnosti našich firiem. "Po prvýkrát boli stimuly rozdeľované na základe súťaže," zdôraznil.