Litovský parlament zahlasoval v utorok za opätovné predĺženie núdzového stavu v regiónoch hraničiacich s Ruskom a Bieloruskom. Platiť bude do 17. marca budúceho roku. 

Opatrenia vyplývajúce z núdzového stavu sa týkajú pohraničných oblastí, ako aj ďalších hraničných kontrolných stanovíšť, akými sú napríklad letiská či vlakové stanice. Zodpovedné orgány majú na základe nich právomoci zastavovať a kontrolovať vozidlá a ľudí v pohraničnej oblasti. Posilnená bude tiež ochrana strategických objektov a infraštruktúry.

Premiérka: Nič sa nezmenilo, iba zhoršilo

„Navrhujeme predĺžiť tento (núdzový) stav, keďže sa nič nezmenilo, nič sa nezlepšilo, len sa to zhoršilo,“ povedala poslancom litovská premiérka Ingrida Šimonyté. Poukázala na to, že do Bieloruska prišli ďalší ruskí vojaci.

Litva susedí s ruskou exklávou Kaliningrad ležiacou pri Baltskom mori, ako aj s Bieloruskom, ktoré je kľúčovým spojencom Moskvy. Litva považuje prebiehajúcu ruskú ofenzívu na Ukrajine za priamu hrozbu pre vlastnú bezpečnosť.

Litva zaviedla núdzový stav bezprostredne po začiatku ruskej invázie. Dosiaľ bol predĺžený už dva razy. Po tom, čo najprv platil v celej krajine, bol v septembri v rámci druhého predlžovania obmedzený na pohraničné regióny a kontrolné stanovištia.

Núdzový stav zaviedla Litva na hraniciach s Bieloruskom už v novembri 2021. Toto rozhodnutie súviselo s tisíckami migrantov, ktorí sa pokúšali prekročiť vonkajšie hranice EÚ z Bieloruska.

Ďalšie dôležité správy

KK25 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom po stretnutí 20. apríla 2022 v Kyjeve. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attends a news conference with European Council President, Charles Michel after their meeting in Kyiv, Ukraine, Wednesday, April 20, 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Ak by Putin náhle zomrel, tak by sa vojna na Ukrajine skončila, myslí si Zelenskyj