Turistické regióny Liptov a Vysoké Tatry chcú napriek aktuálnej epidemickej situácii zabojovať o spustenie tohtoročnej lyžiarskej sezóny. Hovoria o návrate k pravej podstate lyžovania ako prírodného športu. Bary by z bezpečnostných dôvodov zostali zatvorené, gastroprevádzky fungovali len v obmedzenom režime. TASR o tom informovala Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov s tým, že skorý štart lyžiarskej sezóny je kľúčový aj na záchranu zamestnanosti v regiónoch.

„Zábava na svahu, na akú sme boli zvyknutí v minulých rokoch, dostáva od nás červenú. Túto zimu to bude najmä o športe a lyžovaní ako takom a o rešpektovaní ochrany zdravia. Lyžovanie je prírodný šport a tentoraz budú musieť aj naši hostia strpieť obmedzenia najmä v gastroprevádzkach či uzatvorené bary a párty kluby," zdôraznil riaditeľ horského strediska Jasná v Nízkych Tatrách Igor Mráz.

KK35 Verbier - Na snímke lyžiari s ochrannými rúškami sedia na sedačkovej lanovke v deň otvorenia švajčiarskeho alpského strediska Verbier počas koronavírusovej pandémie 30. októbra 2020. FOTO TASR/AP
Skiers wearing face masks ride a chairlift on the opening day of the Verbier ski area in the Swiss Alps during the coronavirus disease (COVID-19) outbreak, in Verbier, Switzerland, Friday, Oct. 30, 2020. (Jean-Christophe Bott/Keystone via AP)
Neprehliadnite

Doležal hovoril o tohtoročnej sezóne. Chce zabrániť odchodu lyžiarov do Rakúska

Ako doplnil, od septembra pracujú s odborníkmi a štátnymi inštitúciami na návrhu prevádzkového semafora. Pripravený majú plán bezpečnej prevádzky pre lyžiarske rezorty vrátane množstva opatrení nad rámec existujúcich predpisov. Skipasy máme bezkontaktné a chystáme sa regulovať pohyb lyžiarov už od parkovísk tak, aby nedochádzalo k zbytočnému zgrupovaniu sa. Prekrytie horných a dolných dýchacích ciest je pre lyžiarov síce samozrejmosťou, ale v nadchádzajúcej zime už to bude aj ďalšia podmienka, ako si zalyžovať," priblížil Mráz.

Šarafínová upozornila, že nateraz absentujú pravidlá fungovania lyžiarskych stredísk, čo vo všeobecnosti postihuje tatranské regióny. Už teraz je podľa nej jasné, že slovenské hory s najväčšou pravdepodobnosťou prídu o zahraničnú klientelu. Tá zvykne tráviť prelom rokov na tamojších kopcoch.

Na snímke zatvorený Grandhotel Starý Smokovec  v meste Vysoké Tatry 23. októbra 2020. FOTO TASR - Milan Kapusta
Neprehliadnite

September hotelierov sklamal, prišlo o 35 percent návštevníkov menej ako vlani

Výpadok v počte prenocovaní v ubytovacích zariadeniach budeme počítať v desiatkach tisícov. Len v decembri minulého roku navštívilo Liptov viac ako 15-tisíc zahraničných návštevníkov, ktorí tu strávili minimálne tri až osem nocí a predstavovali bezmála polovicu návštevníkov nášho regiónu v tomto období. Liptov chce obstáť a zabojovať túto sezónu aspoň o priazeň Slovákov," zdôraznila riaditeľka liptovskej OOCR Darina Bartková.