Na nové 20-ročné minimum voči doláru kleslo dnes aj euro, k čomu prispelo okrem iného prehĺbenie poklesu podnikateľskej aktivity v eurozóne, ktorej hrozí recesia.

Libra sa voči doláru okolo 17:25 stredoeurópskeho času obchodovala za 1,0920 dolára. Euro k doláru v rovnakom čase klesalo o 1,2 percenta na 0,9717 dolára. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si pripisoval zhruba 1,3 percenta a pohyboval sa v blízkosti 112,8 bodu. K japonskému jenu dolár posilňoval o 0,6 percenta na 143,2 jenu. Jednotná európska mena voči jenu strácala 0,7 percenta na 139,15 jenu. Libra počas senca klesla až na 1,0897 dolára, euro na 0,9702 dolára.

Ostrovné kráľovstvo sa pripravuje na boj s krízou

Britská vláda chystá súbor opatrení, ktoré majú v krajine podporiť hospodársky rast a pomôcť zmierniť najhoršiu krízu životných nákladov za desiatky rokov. Súčasťou pomoci sú miliardové daňové škrty, najväčšie od roku 1972, a dotácie zhruba 60 miliárd libier, ktorá má znížiť účty za plyn a elektrinu pre domácnosti a podniky. Vládny plán dnes predstavil nový minister financií Kwasi Kwarteng.

„Návrhy rozpočtu Británie neodrážajú potrebu a realitu tamojšej ekonomiky, ktorá zrejme potrebuje, aby podniky platili viac, a vláda tak mala vyššie príjmy," konštatoval analytik Juan Perez zo spoločnosti Monex USA.

Nálada spotrebiteľov sa nezlepšuje, skôr naopak

Spotrebiteľská dôvera v Británii v septembri klesla na najnižšiu úroveň od polovice 70. rokov minulého storočia, kam siahajú záznamy. Vyplýva to z dnešnej správy výskumnej spoločnosti GfK. Údaje naznačili, že náladu spotrebiteľov výraznejšie neovplyvnili nové opatrenia, ktoré sľúbila premiérka Liz Trussová na pomoc domácnostiam i podnikom, ktoré sa stretávajú s vysokými cenami energií.

Výrobné podniky eurozóny sužujú vysoké ceny energií a prevádzkovatelia služieb čelia slabšiemu dopytu zo strany spotrebiteľov, ktorí sa snažia šetriť pre rastúce náklady na základné životné potreby. Súhrnný index, ktorý sleduje aktivitu v priemysle aj v službách eurozóny, sa v septembri podľa predbežných údajov znížil na 48,2 bodu z augustových 48,9 bodu. Zostúpil tak hlbšie pod kľúčovú 50-bodovú hranicu, ktorá je predelom medzi rastom a poklesom aktivity. Vyplýva to z predbežných výsledkov prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktoré dnes zverejnila spoločnosť S & P Global.

Ďalšie dôležité správy

americká vlajka, vlajka USA, USA
Neprehliadnite

Inflácia v USA v auguste nevykazovala žiadne znaky oslabenia