Britská libra posilňuje v reakcii na správy, že dohoda medzi Európskou úniou a Britániou o budúcich vzťahoch sa blíži a podľa únijného diplomata, ktorý hovoril s agentúrou Reuters, by mohla byť uzavretá už dnes večer. K euru libra pred 17:00 SEČ pridávala takmer percento, k doláru bola silnejšia o 1,3 percenta a predávala sa za 1,3531 USD.

KK23 Londýn - Na snímke hviezdy na vlajke Európskej únie 19. októbra 2020 v Londýne. Budúca dohoda o partnerských vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom musí byť spravodlivá pre obe strany. Uviedol to v pondelok podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič po londýnskych rokovaniach so šéfom úradu britskej vlády Michaelom Goveom, ktorý má na starosti brexit. FOTO TASR/AP
The stars of the EU flag are seen against the sun at the Europa House in London, Monday, Oct. 19, 2020. According to me
Neprehliadnite

EÚ sa údajne už pripravuje na implementáciu obchodnej dohody s Britániou

„Trh odhaduje, že dohoda bude uzavretá za jeden alebo dva dni," uviedol analytik Lee Hardman zo spoločnosti MUG. Libra by sa podľa neho mohla vyšplhať až na 1,36 alebo 1,37 dolára. Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje informovala, že sa štáty únie začínajú pripravovať na uvedenie dohody o obchodných vzťahoch s Britániou do praxe od 1. januára. To podľa Reuters naznačuje, že dohoda bude oznámená každú chvíľu.

Voči americkému doláru opäť posilňujú vedľa libry a eura aj rizikovejšie meny ako austrálsky, kanadský a novozélandský dolár. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal 0,4 percenta na 90,26 bodu. Index tento rok oslabil o viac ako šesť percent, pretože investori predpokladajú, že americká centrálna banka bude ďalej udržiavať veľmi mimoriadne formy menovej politiky.