Libra dnes posilňuje voči doláru. Britská centrálna banka spúšťa neobmedzené nákupy štátnych dlhopisov. Predtým počas senca britská mena voči tej americkej strácala. Krátko po 18:30 stredoeurópskeho času libra k doláru rástla o 0,6 percenta na 1,0799 dolára.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal 0,9 percenta na 113,10 bodu. Euro si k doláru pripisovalo bezmála jedno percento na 0,9685 dolára. Dolár k japonskému jenu strácal 0,3 percenta na 144,31 jenu. Jednotná európska mena sa posilnila o 0,6 percenta na 139,76 jenu.

Britská centrálna banka v dnešnom oznámení uviedla, že nakúpi toľko dlhodobých štátnych dlhopisov, koľko bude potrebné, aby stabilizovala finančné trhy. S nákupmi dlhopisov začne okamžite a ukončí ich 14. októbra. Súčasne odloží začatie predaja štátnych dlhopisov, ktorý sa mal začať na budúci týždeň. Centrálna banka sa k tomuto kroku odhodlala po tom, čo plán vládnych daňových škrtov vystrašil trhy a spôsobil pád britskej libry.

Zástupcovia Európskej centrálnej banky (ECB) zvažujú, že na októbrovom zasadnutí znovu zvýšia základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percenta. ECB na posledných dvoch zasadnutiach zdvihla základný úrok o 1,25 percentuálneho bodu, čo je najrýchlejšie tempo sprísňovania menovej politiky v histórii.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že „prvým cieľom" v cykle zvyšovania sadzieb bude „neutrálna" sadzba, ktorá ekonomický rast nestimuluje ani nespomaľuje. Neutrálna sadzba je voľne definovaný pojem, ekonómovia ju spravidla umiestňujú do rozpätia 1,5 až dve percentá.

„Podľa môjho názoru dosiahneme pásmo neutrálnej sadzby do Vianoc," uviedol šéf fínskej centrálnej banky Olli Rehn. „Akonáhle sa tam dostaneme, uvidíme, či existuje dôvod na posun do reštriktívneho pásma," dodal.

Ďalšie dôležité správy

KK1 archív Londýn - Na archívnej snímke z 5. mája 2022 poschodový autobus jazdí okolo Britskej centrálnej banky (Bank of England, BoE) v Londýne. Britská centrálna banka vo štvrtok 16. júna 2022 zvýšila svoju kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,25 %, keďže predpovedala, že inflácia v Spojenom kráľovstve v tomto roku dosiahne vrchol na úrovni 11 %. FOTO TASR/AP
FILE - A bus drives past the Bank of England before the release of the Monetary Policy Report at the Bank of England in London, Thur
Neprehliadnite

Kľúčovú úrokovú sadzbu zvýšila aj Bank of England, začne s predajom dlhopisov