Ešte donedávna obaja najväčší hráči v leteckom biznise viedli súboj o to, kto je lepší. Európske konzorcium Airbus sa na prvých miestach v počte vyrobených lietadiel striedalo s americkým Boeingom. Dnes je situácia iná. Spoločnosti na oboch stranách Atlantiku teraz nezvádzajú súboj so sebou, ale o prežitie.

Zlé správy začiatkom týždňa priniesol Boeing. Firma sídliaca v štáte Washington na severozápade Spojených štátov musela pristúpiť k zatvoreniu jednej zo svojich fabrík v Južnej Karolíne. V meste North Charleston pritom sídli dôležitá časť produkcie jedného z bestsellerov spoločnosti Boeing. Z výrobných liniek tam schádza populárny 787 Dreamliner.

Zákaz výroby v zmienenom závode platí do odvolania, podobne ako je tomu aj v ďalších odvetviach výroby v USA. Predchádzali mu aj drastické obmedzenia vo výrobe aj v ďalších fabrikách Boeingu. V meste Everett, kde sídli prevádzka číslo jeden, sa s obmedzeniami a zastavením výroby začalo v druhej polovici marca.

S odstávkou výroby sa tak zastavuje kompletná výroba lietadiel. Niečo podobné firma vo svojej histórii ešte nezažila. Neznamená to ale, že dôjde k úplnému prerušeniu výroby. Jednotlivé diely do lietadiel sa budú stále vyrábať v amerických štátoch Oregon a Utah, ale aj v Kanade či Austrálii.

Kríza gigantov

V Spojených štátoch má jedno zo svojich tovární aj európsky Airbus. V štáte Alabama sa už niekoľko rokov vyrábajú populárne Airbusy A220 a A320. Tie si našli svoju cestu aj k americkým dopravcom, ktorí nimi nahradzujú tamojšie Boeingy 737. Aj prevádzka v alabamskom meste Mobile musela byť načas pozastavená. Vyžiadali si to prísne nariadenia tamojších úradov.

Európsky líder vo výrobe lietadiel podobne postupuje aj v Európe. Načas stopne výrobu závodu v nemeckom meste Brémy. Podobne ako v prípade USA firma nešpecifikovala, ako dlho má zastavenie výroby trvať. Už predtým tomu predchádzali

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa