Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) verí, že nehrozí kolaps zdravotníctva v súvislosti s vyhlásením štrajkovej pohotovosti lekárskymi odborármi. Vyhlásil to v stredu po rokovaní vlády.

Potvrdil, že niektoré požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ) už ministerstvo splnilo a na niektorých sa pracuje. Dodal, že rezort je plne súčinný pri rokovaniach, ktoré aj naďalej prebiehajú. Premiér Eduard Heger (OĽANO) i vláda sú o dianí podľa jeho slov priebežne informovaní.

Lekárski odborári vyhlásili od utorka (5. apríl) štrajkovú pohotovosť. Reagujú tak na to, že napriek dlhodobým upozorneniam a viacerým rokovaniam vláda nerieši situáciu v zdravotníctve. Majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier. Ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí.

Ďalšie dôležité správy

Pohľad do priestorov reumatologického centra v novej poliklinike Bezručova pri príležitosti jej oficiálneho otvorenia 7. marca 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva odmieta obvinenia z nečinnosti, lekári hrozia štrajkom