Lekárski odborári si zobrali viac, ako mali. Vyhlásil to šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš v reakcii na schválenie navýšenia platov lekárov v parlamente. Návrh bol výsledkom rokovania vlády s Lekárskym odborovým združením.

„Z princípu by to nemali dostať. Dostali nás však do takej situácie, že sme nemohli konať inak, keď sme nechceli, aby zomierali ľudia,“ skonštatoval. Poslanci OĽANO podľa neho zahlasovali za, pretože rešpektovali dohodu medzi vládou a odborármi.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková po hlasovaní odsúdila osobné útoky ministra financií Igora Matoviča na adresu LOZ. SaS s ním podľa nej vecne súhlasí, že odmeňovanie má byť motivačné, nie plošné i s tým, že požiadavky odborárov hraničili s vydieraním. Odmieta však jeho spôsob vyjadrovania.

Nezaradený poslanec a šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini ocenil, že do návrhu sa okrem navýšenia platov lekárov dostali aj ďalšie požiadavky lekárov. Verí, že lekári tak ostanú v systéme a nemocnice budú môcť poskytovať zdravotnú starostlivosť riadne. Myslí si, že keby vláda začala rokovať s odborármi skôr, mohla byť dohoda vyváženejšia pre obe strany.

NR SR v stredu schválila zvýšenie platov lekárov. Poslanci zároveň schválili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zmení doba odmeňovania za odpracované roky praxe aj ostatným zdravotníkom. Predĺži sa z dvadsiatich na tridsať rokov. Plénum odsúhlasilo i zmeny z výborov, týkajúce sa vzdelávania zdravotníkov.

Ďalšie dôležité správy

Vláda a lekárski odborári podpísali v stredu na Úrade vlády SR memorandum, ktoré rieši požiadavky lekárov v hromadných výpovediach. Na snímke zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO), minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský počas  podpisu memoranda 30. novembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Vláda vyhovela požiadavkám. S lekárskymi odborármi podpísala memorandum