Lekárske fakulty finančnú podporu na tento akademický rok od štátu zatiaľ nedostali. Podpora v akademickom roku 2019/2020 však umožnila prijatie väčšieho množstva slovenských študentov medicíny.

Viac zdravotníkov

Lekárske fakulty volajú po systematickej podpore, ktorá by viedla aj k nárastu počtu zdravotníkov v krajine. Pre TASR to uviedla Lekárska fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Bratislave.

Vláda SR pre školský rok 2020/2021 zabezpečila pre lekárske fakulty približne 2,5 milióna eur a lekárske fakulty mohli prijať spolu približne 250 domácich študentov navyše na úkor zahraničných študentov.

Veľmi obľúbené u turistov sú konské drožky využívané na prehliadku mesta priamo z koča.
Neprehliadnite

Pandémia vracia život na vyľudnený vidiek. Niekde však chýba internet, inde škola či lekár

,,Príspevok sme však dostali iba na rok 2019/2020, keď sme prijali 58 študentov. Čo sa týka záujmu, ten každoročne presahuje naše možnosti a jedno z riešení, ako do systému dodať viac lekárov, je aj spomínaná, predovšetkým systematická podpora," skonštatoval Peter Kimijan z mediálneho odboru SZU.

Pomoc musí byť dlhodobá

V akademickom roku 2020/2021 prijala Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine 50 študentov všeobecného lekárstva navyše a Lekárska fakulta UK v Bratislave prijala navyše 100 študentov všeobecného lekárstva.

,,Štúdium medicíny je finančne náročné. Náklady naň dlhodobo pokrývame aj zo školného, ktoré platia zahraniční študenti. Keďže sme na úkor zahraničných študentov prijali viac slovenských študentov a dotácia nám na nich prišla len raz, budú nám tieto financie v ďalších rokoch chýbať. Už v roku 2018 sme upozorňovali na to, že pomoc musí byť dlhodobá, nie len jednorazová," dodala Lenka Miller, hovorkyňa UK.

Vladimír Lengvarský navštívil veľkokapacitné vakcinačné centrum v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave
Neprehliadnite

Je nereálne reformovať slovenské zdravotníctvo od hora, tvrdí Zväz ambulantných poskytovateľov

Na problém upozornil aj nezaradený poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši.

,,Fakulty nedostali 2,5 milióna na už prijatých domácich 250 študentov, ktorí budú druháci, a už vôbec nedostali žiadne prostriedky, ale ani prísľub, či informácie na nových 250 domácich študentov navyše, ktorých mali tento rok prijať," informoval Raši. Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) preto vyzval na dofinancovanie lekárskych fakúlt.