Medzinárodná nezisková organizácia Lekári sveta (MdM) začína v Bruseli očkovaciu kampaň proti sezónnej chrípke pre ľudí bez domova a pre sociálne odkázané osoby bez prístupu k základnej zdravotnej starostlivosti. Uviedla to v pondelok tlačová agentúra Belga. Mimovládna organizácia za pomoci mobilných tímov lekárov a zdravotných sestier bude až do konca decembra chodiť za bezdomovcami v Bruseli na rôzne miesta, kde sa zdržiavajú a očkovať ich proti chrípke.

KK16 Frankfurt nad Mohanom - Na archívnej snímke z 27. augusta 2020 cestujúci kráčajú na letisku vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecká vláda od 1. októbra 2020 zruší plošné varovanie pred cestami do viac ako 160 krajín mimo Európskej únie a schengenského priestoru. Po novom bude riziko posudzovať pre každú krajinu zvlášť. FOTO TASR/AP
FILE - In this Aug. 27, 2020 file photo, passenger walk in a terminal at the airport in Frankfurt, Germany. Germany's worldwide travel warning for about 160 countries
Neprehliadnite

Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča občanom SR cestovať do zahraničia

Podľa vyhlásenia MdM očkovanie bude prebiehať v centrách zdravotnej starostlivosti, v ubytovacích zariadeniach pre bezdomovcov zriaďovaných počas zimného obdobia alebo v hoteloch a domoch, kde prespávajú ľudia bez strechy nad hlavou. Vyhľadávať ich budú aj vo vývarovniach a humanitárnych centrách pre sociálnu pomoc. Zdravotníci z MdM budú mať k dispozícii aj svoj pojazdný autobus (Medibus), aby mohli oslovovať ľudí v blízkosti staníc metra, vlakových staníc a ďalších „strategických" miest, ktoré bezdomovci s obľubou vyhľadávajú.

Jaroslav Naď
Neprehliadnite

Náklady ministerstva obrany za doterajšie kolá testovania sú na úrovni 30 miliónov eur

Humanitárna medzinárodná zdravotnícka organizácia v tejto súvislosti upozornila, že ľudia bez domova a bez pravidelného prístupu k hygiene majú horší zdravotný stav ako bežná populácia, a sú ľahkým terčom z hľadiska šírenia ochorenia Covid-19, pričom túlajúc sa po meste, môžu vírus šíriť ďalej. V ich prípade je aj vyššie riziko vzniku komplikácií, ak sa infikujú novým typom koronavírusu počas chrípkového ochorenia. Zdravotníci z MdM chcú v prvej fáze zaočkovať okolo 450 bezdomovcov.