Dánsky výrobca hračiek Lego investuje v Maďarsku do rozšírenia svojho výrobného závodu v meste Nyíregyháza 53 miliárd forintov (150 miliónov eur). Povedal to maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó.

Vláda podporí investíciu sumou 5,85 miliardy HUF, dodal Szijjártó. Viceprezident Lega Jesper Hassellund Mikkelsen uviedol, že firma potrebuje zvýšiť kapacitu výroby, pretože vlani napriek pandémii zvýšila predaj o viac ako 20 percent. Rozšírenie výroby v závode na severovýchode Maďarska má byť dokončené v roku 2023.

Na obrázku zakladateľš firmy Spinbotics Peter Tkáč.
Neprehliadnite

Slovenské lego pre dospelých priamo z Košíc. Firma Spinbotics zaujala robotickými rukami

Výnosy maďarskej divízie Lega vlani predstavovali 47 miliárd HUF, napísala agentúra MTI. Spoločnosť Lego je známa hlavne svojimi farebnými plastovými stavebnicami. Firmu založil v roku 1932 Ole Kirk Christiansen a pomenoval ju podľa dánskych slov „leg godt", čo znamená „pekne si hrajte". Christiansenovci sú teraz najbohatšou dánskou rodinou a spoločnosť Lego je podľa výšky tržieb najväčším výrobcom hračiek na svete.

Jeden z výrobných závodov spoločnosti Lego je v Kladne. Ďalšie výrobné závody má firma v Dánsku, Mexiku a v Číne. Tržby sa vlani zvýšili o 13 percent na 47,7 miliardy dánskych korún (v prepočte približne 6,4 miliardy eur).