Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová povedala predstaviteľom banky, aby sa niekoľko dní po skončení sa zasadania zdržali prezentovania svojich nesúhlasných názorov na rozhodnutia ECB. TASR o tom informuje na základe správy Reuters, ktorá sa odvoláva na nemenované zdroje.

Čelí nesúhlasu

Lagardová sa zaviazala dosiahnuť konsenzus v rámci ECB, keď koncom roka 2019 vystriedala vo funkcii Maria Draghiho.

Čelí však hlasnému nesúhlasu tzv. jastrabov, stúpencov tvrdšej línie, ktorým sa postoj banky v čase rekordne vysokej inflácie v eurozóne zdá príliš mierny, a pretrvávajúcim únikom informácií o vnútorných a vonkajších diskusiách.

Lagardová preto povedala strážcom európskej meny, aby po politických rozhodnutiach ECB, ktoré sa zverejňujú vždy vo štvrtok po rokovaniach Rady guvernérov, verejnosti prezentovali väčšinový názor. A zadržali sa prezentácie ,,osobných" názorov až do najbližšieho pondelka po zasadaní, uviedli štyri zdroje oboznámené so situáciou.

Smernice inštruujú tiež predstaviteľov ECB, aby neprezrádzali podrobnosti o internej diskusii tlači, dodali zdroje. Hovorca ECB to odmietol komentovať.

Usmernenia sú neformálne

Nové usmernenia sú však neformálne a vyjadrujú iba očakávania Lagardovej, čo znamená, že členom ECB nehrozí nič, ak ich nebudú dodržiavať. Napriek tomu sa zdá, že majú vplyv na guvernérov.

ECB minulý štvrtok (14. 4.) oznámila, že v 3. štvrťroku 2022 ukončí svoj program nákupu dlhopisov a o nejaký čas neskôr zvýši úrokové sadzby.

Guvernéri nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel a belgickej Pierre Wunsch, známi ako ,,jastrabi", čakali do tohto týždňa, kým prišli s výzvou na rýchlejšie tempo sprísňovania menovej politiky ECB, rovnako ako Holanďan Klaas Knot po februárovom stretnutí.

Politici z bohatších severných krajín eurozóny sa v predchádzajúcich rokoch často stavali proti ultravoľnej menovej politike ECB, ale vzhľadom na to, že koniec stimulov je už na dohľad, zadlženejšie štáty na juhu regiónu sa ocitajú v menšine.

Kritici tvrdia, že nové usmernenia efektívne oslabujú hlasy odporcov, pretože boli požiadaní, aby prehovorili až o niekoľko dní po zasadnutí ECB.

Kritika zasieva pochybnosti

Tento krok zároveň mnohých prekvapil, keďže ECB len minulý rok po 18-mesačnom skúmaní navrhla novú komunikačnú stratégiu a o takýchto obmedzeniach sa vtedy nediskutovalo.

Zástancovia Lagardovej žiadosti zase argumentujú, že kritika zverejnená krátko po stretnutí guvernérov oslabuje rozhodnutie ECB a zasieva pochybnosti, takže pár dní navyše jednoducho umožní verejnosti pochopiť a prijať výsledok.

Draghi si na konci svojho pôsobenia v roku 2019 znepriatelil politických jastrabov, keďže trval na ultravoľnej politike negatívnych úrokových sadzieb a masívnych nákupoch dlhopisov.

Lagardová však vykročila iným smerom, dokonca vzala svojich kolegov na tímové pobyty mimo Frankfurtu nad Mohanom a otvorila stratégiu ECB na preskúmanie.

V USA môže po skončení sa zasadania Federálneho rezervného systému (Fed) verejne prehovoriť jeden a pol dňa po rozhodnutí iba jeho predseda, aby trhy mohli stráviť informácie.

Ďalšie dôležité správy

Európska centrálna banka (ECB) v Nemecku.
Neprehliadnite

Veľké banky v eurozóne zvládnu odpisy aktív na ruskom trhu, tvrdí Európska centrálna banka