ECB na svojom júlovom zasadnutí opäť nezmenila základnú úrokovú sadzbu a nechala ju na nule. Tiež depozitná sadzba ostala záporná na úrovni -0,4 percenta. Hoci niektorí analytici očakávali možnosť jej zníženia na -0,5 percenta, pravdepodobnosť bola len pätinová. Skôr predpokladajú, že centrálni bankári z Frankfurtu sa k tomu odhodlajú až v septembri.

Banková rada ECB tiež potvrdila, že sadzby ostanú takto nízke, prípadne ešte môžu klesnúť až v prvom polroku 2020. Slováci sa teda môžu tešiť s pokračovania ultra lacných hypoték či spotrebných úverov.

Vyčkávanie do jesene

Kto očakával, že sa dočká od bankárov z Frankfurtu aspoň nejakých náznakov budúceho vývoja menovej politiky, bol sklamaný. Veľa toho neprezradil ani guvernér ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii. Dôvody udržiavania nízkych úrokov vysvetlil slabým rastom ekonomiky, nízkou infláciou a geopolitickými rizikami, ako sú obchodné vojny či spomalenie ekonomiky v Číne. Spomenul tiež, že najmä výrobné podniky v Európe znižujú produkciu a tým aj rast ekonomiky eurozóny. Tá rástla v prvom kvartáli medziročne len o 1,2 percenta.

Navyše viaceré predstihové ukazovatele tiež poukazujú na slabnúcu výkonnosť niektorých veľkých ekonomík EÚ. Naposledy to bol Ifo inštitút so svojím IFO indexom, ktorý ukazuje náladu medzi podnikateľmi v Nemecku. Tento index v júli klesol na 95,7 z júnovej hodnoty na úrovni 97,4.

„Eurobanka pravdepodobne vyčká na krok amerického Fedu a čerstvé ekonomické dáta vrátane rastu eurozóny v druhom kvartáli. Nastavenie menovej politiky modifikuje zväčša spolu s novou prognózou, ktorá bude revidovaná v septembri,“ hovorí Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa