Medzi stovkami vojakov uväznených v oceliarňach Azovstaľ v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol, ktorí pokračujú v zúfalom odpore proti ruským silám, sú aj britskí bojovníci. Píše o tom britský denník Daily Express.

Prítomnosť Britov v Rusmi obliehanom Mariupole odhalil iný bývalý britský vojak, ktorý sa pripojil k takzvanej Medzinárodnej brigáde v Donecku. Keď utrpel zranenia, evakuovali ho na ošetrenie do Ľvova. O kolegoch prezradil, že dvaja sú bývalí desiatnici pechoty, tretí bývalý zdravotník.

Slúžili v armáde

„Všetci traja chlapci v oceliarňach slúžili v britskej armáde. Viem, že dvaja slúžili v Afganistane. Avšak rovnako ako ja boli prekvapení intenzitou konfliktu,“ povedal tento 34-ročný veterán, ktorý slúžil ako desiatnik v pechotnom pluku The Rifles.

„Tesne pred začiatkom vojny sme spoločne vycestovali s cieľom pripojiť sa k Ukrajincom na východe. Ich však poslali na juh a posilnili tam pluk Azov,“ dodal veterán.

Ošetruje zranených

Podľa denníka sa predpokladá, že spomínaný bývalý britský armádny zdravotník má plné ruky práce s pomocou pri ošetrovaní ďalších 600 bojovníkov v oceliarňach, ktorí utrpeli zranenia počas neustávajúcej ruskej paľby za posledných desať týždňov. Mnohí z nich majú vážne zranenia, ktoré im zmenili život, a nemôžu dostať náležité lekárske ošetrenie.

Motivácia pre Čečencov

Denník s odvolaním sa na svoje zdroje pripomína, že ruskí velitelia ponúkli čečenským jednotkám finančnú odmenu za zabitie alebo zajatie akéhokoľvek Brita, ktorý sa dobrovoľne prihlásil do boja.

Spomínaná trojica patrila medzi tisícku britských veteránov, ktorí sa dobrovoľne prihlásili na pomoc ukrajinským silám po invázii ruských síl na Ukrajinu 24. februára.

Posledné ohnisko odporu

Podľa medializovaných informácií sa v Azovstale nachádza približne 1 000 bojovníkov, ktorí žijú v labyrinte hlbokých tunelov, pôvodne navrhnutých ako protijadrové kryty. Predstavujú posledné ohnisko odporu v tomto strategickom prístavnom meste, ktoré je teraz pod ruskou kontrolou, dodal Daily Express.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke z videa dym stúpa z metalurgického kompexu Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupol 3. mája 2022.
Neprehliadnite

Zúfalé volanie z Azovstaľu: Vojaci žiadajú o pomoc „superčloveka“ Elona Muska