Ukrajinský vicepremiér a minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov sa v sobotu poďakoval OSN a Turecku za oddanosť dohode, ktorá aj počas invázie Ruska umožňuje vývoz obilnín z Ukrajiny cez Čierne more do ostatných častí sveta. Podľa ministra dohoda, ktorá mala vypršať už o niekoľko hodín, bola teraz predĺžená o 120 dní.

Vďaka za spoločné úsilie

„Čiernomorská obilninová iniciatíva je predĺžená o 120 dní. Sme vďační Antóniovi Guterresovi, Organizácii Spojených národov, prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ministrovi Hulusimu Akarovi a všetkým našim partnerom za to, že sa držia podmienok dohody,“ napísal na Twitteri ukrajinský minister Kubrakov. „Vďaka nášmu spoločnému úsiliu už bolo na svetové trhy dopravených 25 miliónov ton ukrajinských obilnín,“ dodal.

Erdogan len niekoľko hodín pred tým, ako mala dohoda o polnoci prestať platiť, oznámil: „Pri našich rozhovoroch s oboma stranami sme zaistili predĺženie dohody, ktorá mala vypršať 19. marca.“

Erdogan sa poďakoval Ukrajine, Rusku a OSN za ich snahu dosiahnuť predĺženie dohody, ktorú označil za „životne dôležitú pre stabilitu zásobovania sveta potravinami“.

Ďalšie predĺženie júlovej dohody

Dohoda, sprostredkovaná Tureckom a OSN, umožní prúdenie obilnín z Ukrajiny do štátov v Afrike, na Blízkom východe a v Ázii, kde silnie hrozba hladomoru a nárast cien potravín spôsobuje schudobnenie ďalších ľudí.

Čiernomorskú obilnú iniciatívu medzi Ruskom a Ukrajinou pomohli vlani v júli sprostredkovať Turecko a OSN a obsahuje dve dohody. Jedna umožňuje vývoz obilnín, ktoré v ukrajinských čiernomorských prístavoch zablokovala vojna. Druhá má uľahčiť export ruských obilnín a hnojív bez ohľadu na sankcie uvalené na Moskvu za rozpútanie vojny na Ukrajine. Rusko viackrát kritizovalo prístup Západu, pretože podľa nej neuľahčuje export ruských obilnín a hnojív. Moskva tvrdí, že dohoda je dodržiavaná „len polovične“.

Čiernomorská obilninová iniciatíva bola predĺžená už aj v novembri.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vystupuje v prezidentskom paláci v Ankare v stredu 15. marca 2023. Erdogan v stredu naznačil, že Turecko by mohlo čoskoro ratifikovať žiadosť Fínska o vstup do NATO. Švédsku žiadosť bude Ankara posudzovať oddelene. Pre agentúru Reuters to uviedli dvaja nemenovaní tureckí predstavitelia, informuje TASR podľa správy britského denníka The Guardian. FOTO TASR/AP 

Turkey's President Recep Tayyip Erdogan speaks at his presidential palace, in Ankar
Neprehliadnite

Ukrajina a Rusko sa dohodli na predĺžení dohody o vývoze obilnín, oznámil Erdogan