Taliani zatiaľ aj na Vianoce, aj na Veľkú noc berú ako veľkú tradíciu a úctu, že to jahniatko na ich stole musí byť," uviedol predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok. Momentálne sa u nás chová 390-tisíc oviec, z toho 285-tisíc tvoria bahnice.

Prírastok, ktorý je určený na veľkonočný predaj, predstavuje 110-tisíc jahniat. Na 100 bahníc pripadne zhruba rovnaké množstvo mladých jahniat.

"Máme síce málo oviec, napríklad v Rumunsku ich je 20-násobne viac, ale o naše jahňatá je obrovský záujem. Majú totiž vynikajúcu kvalitu, ktorá absolútne uspokojuje náročného talianskeho konzumenta," skonštatoval I. Nemčok.

Výkupné ceny jahniat podľa dlhodobého trendu klesajú. "Pätnásť rokov dozadu sme dostávali za kilogram živého jahňaťa asi 100 korún. V súčasnosti je to maximálne 2,8 eura. O čosi viac sa preto oplatia mimosezónne jahňatá, určené na vianočný trh," tvrdí I. Nemčok. Cena takýchto jahniat je vyššia v priemere o 50 centov.

Ešte zaujímavejší pre chovateľov je predaj ovčieho mlieka. "V poslednom kvartáli roku vieme liter predať za 1,4 eura, pričom letné mlieko sa drží na úrovní len jedného eura," vysvetlil cenové rozdiely predseda zväzu. Napriek ekonomickej výhodnosti tvoria mimosezónne jahňatá zlomok z celkového počtu. Konkrétne je to 5-tisíc kusov.

Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku so sídlom v Banskej Bystrici vznikol v roku 1995. Funguje na princípe družstva a má 350 individuálnych a kolektívnych členov. Jeho cieľom je všestranne podporovať chov oviec a kôz, ktorých stavy rapídne klesli.

Pokiaľ sa pred rokom 1989 u nás chovalo približne 630-tisíc oviec, v súčasnosti je to zhruba 390-tisíc, čo je pokles o viac ako 200-tisíc. V niektorých rokoch počet oviec klesol až na tretinu pôvodného stavu. Momentálny počet je stabilizovaný a v posledných piatich rokoch možno podľa zväzu hovoriť o miernom náraste.