Rusi, ktorí nesúhlasia s návrhom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na zavedenie zákazu cestovania pre ruských občanov do krajín EÚ, by mali svoje sťažnosti smerovať Kremľu. V sobotu to uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, informuje TASR podľa správy britského denníka The Guardian.

„Rusi, ktorých znepokojuje vyhliadka na zákaz cestovania do Európy, môžu svoje sťažnosti nasmerovať Kremľu a viac ako 70 percentám svojich krajanov, ktorí podporujú vojnu na Ukrajine," napísal Kuleba v príspevku na sociálnej sieti Twitter. Dodal, že nikto nenavrhuje zakázať vstup niekoľkým Rusom, ktorí by mohli potrebovať azyl.

Zelenskyj v sobotu znova vyzval členské štáty EÚ, aby zakázali vydávanie víz ruským občanom. Podľa jeho slov by mali zabrániť tomu, aby sa z Únie stal „supermarket" otvorený pre všetkých s dostatkom financií na vstup. V utorok na margo takejto výzvy povedal, že Rusi by mali žiť vo vlastnom svete, pokým nezmenia svoju filozofiu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok v reakcii na vyjadrenia ukrajinského prezidenta uviedol, že nie je možné, aby Rusi boli izolovaní od zbytku sveta. Dodal, že Európa si skôr či neskôr „začne klásť otázku, či Zelenskyj robí všetko správne a či by jej občania mali platiť za jeho rozmary".

Ďalšie dôležité správy

PK 37 Tallinn - Na snímke estónska premiérka Kaja Kallasová odpovedá na otázky novinárov počas spoločnej tlačovej konferencie s britským premiérom Borisom Johnsonom a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom po ich rozhovoroch o ruskej invázii na Ukrajine na leteckej základni v Tallinne v utorok 1. marca 2022. FOTO TASR/AP

Prime Minister of Estonia Kaja Kallas speaks during a joint press conference with Britain's Prime Minister Boris Johnson and Jens Stoltenberg, Secretary General of NAT
Neprehliadnite

Kallasová: Zákaz vydávania víz do EÚ je Achillovou pätou Ruska