Vyhlásenia Kremľa o možnom použití jadrových zbraní sú absolútne neprijateľné a Kyjev sa im nepodvolí, vyhlásil ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Ruský prezident Vladimír Putin a ďalší predstavitelia vrátane šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova spomenuli jadrové zbrane ako možnosť v krajnom prípade.

„Putinova a Lavrovova nezodpovedné vyhlásenia o možnom použití jadrových zbraní sú úplne neprijateľné,“ napísal Kuleba na twitteri. „Ukrajina sa nevzdá. Vyzývame všetky jadrové mocnosti, aby sa teraz ozvali a dali Rusku jasne najavo, že taká rétorika ohrozuje svet a nebude tolerovaná,“ ​​dodal.

Pod plnou ochranou Ruska

Lavrov v sobotňajšom prejave pred Valným zhromaždením OSN uviedol, že regióny, kde sa teraz pod dohľadom Moskvy konajú organizované hlasovania v okupovaných častiach Ukrajiny o pripojení k Rusku, budú pod „plnou ochranou“ Ruska. Ukrajina a jej západní spojenci sa obávajú, že Rusko by mohlo pomocou referend a následnej anexie územia ďalej vystupňovať konflikt a dokonca použiť jadrové zbrane.

Lavrov sa v New Yorku pokúsil ospravedlniť ruskú inváziu do susednej krajiny a zopakoval tvrdenie Moskvy, že zvolená vláda v Kyjeve bola nastolená nelegitímne, je plná neonacistov a utláča ruskojazyčné obyvateľstvo na východe krajiny.

Anektujú a použijú

Na otázku, či by Rusko malo dôvod použiť jadrové zbrane na obranu anektovaných oblastí Ukrajiny, Lavrov odpovedal, že ruské územie, vrátane územia „v budúcnosti ďalej zakotveného“ v ruskej ústave, „je pod plnou ochranou štátu“.

Tieto komentáre prišli po štvrtkovom varovaní bývalého ruského prezidenta a terajšieho podpredsedu ruskej bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva, že všetky zbrane v arzenáli Moskvy, vrátane strategických jadrových zbraní, môžu byť použité na obranu území pripojených k Rusku. Putin v stredu obvinil západné štáty z jadrového vydierania a pohrozil zodpovedajúcou ruskou reakciou.

Ďalšie dôležité správy

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
Neprehliadnite

Putin v súvislosti s možným použitím jadrových zbraní nezavádza, varuje Borrell