Misia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v Ruskom obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine bude doposiaľ najťažšou misiou tejto medzinárodnej organizácie, uviedol v pondelok ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Píše o tom agentúra AFP.

„Táto misia bude najťažšou, akú MAAE počas svojej pôsobnosti doteraz uskutočnila, a to jednak vzhľadom na aktívne útočné aktivity, ktoré tam podniká Ruská federácia, a jednak vzhľadom na ten nehorázny spôsob, akým sa Rusko snaží legitimizovať svoju prítomnosť," povedal Kuleba v rámci aktuálnej návštevy v švédskom hlavnom meste Štokholm.

Tím MAAE – dozornej jadrovej agentúry OSN – by mal podľa jej šéfa Rafaela Grossiho doraziť do najväčšej európskej atómovej elektrárne niekedy v priebehu tohto týždňa. AFP uvádza, že elektráreň by mal navštíviť aj samotný Grossi.

Záporožskú atómovú elektráreň obsadili už v prvých týždňoch invázie na Ukrajinu ruské vojská, avšak naďalej ju prevádzkujú ukrajinskí pracovníci. Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii.

Ukrajina a Rusko sa v posledných týždňoch začali navzájom obviňovať, že jadrovú elektráreň ostreľujú ich ozbrojené sily, čo všeobecne vyvoláva obavy z možného úniku radiácie.

Ďalšie dôležité správy

KK55 Viedeň - Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi hovorí na tlačovej konferencii po mimoriadnom zasadnutí Rady guvernérov MAAE o situácii na Ukrajine 2. marca 2022 vo Viedni. FOTO TASR/AP

IAEA Director General Rafael Mariano Grossi speaks at a press conference after the IAEA Board of Governors meeting on the Situation in Ukraine at the Agency's headquarters in the Vienna International Centre in Vienna, Austria, Wednesday, March 2, 2022. (AP Photo/Lis
Neprehliadnite

Záporožskú jadrovú elektráreň navštívi delegácia MAAE