Kým v Česku je podľa posledných dostupných údajov za rok 2014 lacnejšie o sedem percent, v Maďarsku a Poľsku je rozdiel výraznejší. U našich južných susedov sú ceny nižšie až o 17 percent a u tých severných až o takmer pätinu.

„Za väčšinu nami vybraných potravín, z ktorých prevažnú časť nájdeme v každej domácnosti, zaplatíme najmenej práve u našich severných susedov," uviedla analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Ceny potravín a nealko nápojov sú v Poľsku najnižšie v porovnaní so všetkými krajinami EÚ.

Až o takmer polovicu lacnejšie tam môžeme nakúpiť jablká alebo zemiaky. Mliečne výrobky, ako napríklad krémový syr alebo maslo, majú o približne 40 percent nižšiu cenovku. O zhruba tretinu nižšie ceny možno nájsť pri bielom cukre, vajciach, čerstvom kurčati, kuracích prsiach, či mlieku

V Českej republike sa nám oplatí nakúpiť dlhozrnnú ryžu, vajcia, soľ, ale tiež čierny čaj či cigarety. „U našich južných susedov, v Maďarsku, možno nájsť najlacnejšiu bielu múku, ovocné jogurty, rastlinný olej, mliečnu čokoládu, ale aj sýtené minerálky či pivo," doplnila D. Ondrová.

Do Rakúska len za kvalitou

Obľúbenou nákupnou destináciou je, najmä pre Slovákov žijúcich v okolí hlavného mesta, Rakúsko. „Celková cenová hladina je tam v porovnaní so Slovenskom vyššia o viac ako polovicu. Tomu zodpovedá aj fakt, že za drvivú väčšinu tovarov z nami vybraného nákupného zoznamu zaplatíme, spomedzi našich susedov, najviac práve tam," tvrdí D. Ondrová.

Viac ako trojnásobne si v Rakúsku môžeme priplatiť za soľ. O viac ako sto percent vyššie cenovky tam však môžeme nájsť aj pri bielej múke, čerstvom kuracom mäse, zemiakoch, rastlinnom oleji či čiernom čaji. Drahšie je aj ovocie a zelenina, ako jablká, banány a paradajky. Priplatíme si ale aj pri margaríne, ovocných jogurtoch či čerstvom mlieku.

Vyššie cenovky majú aj cigarety a pivo. Naopak, ušetriť tam môžeme napríklad za nákup masla, olivového oleja alebo pomarančového džúsu.

Podľa výsledkov analýzy Poštovej banky nás nákup potravín vyjde najlacnejšie v Poľsku, zaplatíme zaň o pätinu menej ako na Slovensku. Naopak najdrahšie by sme nakúpili v Rakúsku. Za potraviny by ste tam zaplatili o 30 percent viac ako u nás.

„Vo všetkých prípadoch je ale nevyhnutné spomenúť, že ceny jednotlivých tovarov sa môžu líšiť aj v nadväznosti na ich kvalitu. V prípade Rakúska si Slováci zvyknú pochvaľovať práve tú, kým v prípade poľských produktov, ktoré sú výrazne lacnejšie ako tie naše, je kvalita často diskutovanou a kontroverznou témou," uzavrela D. Ondrová.

Za ktorými potravinami sa oplatí vycestovať k susedom