Tisícky problémových firiem zanikli na poslednú chvíľu tak, že ich majitelia prepísali na biele kone alebo schránky založené na tieto účely. Od 8. novembra platí novela obchodného zákonníka, ktorá tieto nekalé fúzie postihuje.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) avizovala novelu, ktorá sprísnila podmienky na fúzie, ešte pred letom. Z analýzy FinStatu vyplýva, že odvtedy stihli rôzne subjekty zlikvidovať takýmto spôsobom okolo štyritisíc firiem.

„Kým v apríli sme v databáze FinsStat mali celkovo 14-tisíc spoločností zaniknutých formou zlúčenia, k dnešnému dátumu je to už viac ako 18-tisíc,“ uviedla Monika Ondrušeková z FinStatu.

Zlúčené firmy končili spravidla na niekoľkých známych adresách v eseročkách, ktoré bývajú často napísané na bezdomovcov, prípadne cudzích štátnych príslušníkov, teda na takzvané biele kone. Daňové úrady od nich dlžnú daň nevymôžu, lebo sú nekontaktné a nemajú žiadny majetok. Rovnako sú na tom aj ďalší veritelia.

V prípade trestného konania býva v týchto prípadoch pre políciu ťažké zdokumentovať trestnú činnosť, lebo dôkazy ako sú daňové doklady či účtovníctvo sa stratia alebo ich musia žiadať zo zahraničia.

Populárny Francúz

Podľa FinStatu nástupnícke spoločnosti s obrím daňovým dlhom vlastnia na Slovensku nekontaktní cudzinci. Najvyšší daňový nedoplatok – takmer 24 miliónov eur v sebe akumulovala jedna jediná eseročka Relco, ktorej majiteľom je Francúz Amélio Malva Laurent Bilot-Magé. Zlúčilo sa do nej celkom 22 problémových firiem.

Na firme Relco vidno, ako jej dlh rástol potom, čo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa