Finančník a bývalý uhlobarón Zdeněk Bakala uspel so svojou žalobou na slovenského investora Pavla Krúpu. Finančník má Bakalovi zaplatiť vyše 32 miliónov dolárov ako odškodnenie za vydieranie, rozhodol v pondelok americký súd v Južnej Karolíne, píše server reportermagazin.cz.

„Žalobca Zdeněk Bakala získa od žalovaného Pavol Krúpa sumu 32 406 146,94 amerických dolárov,“ uviedol sudca David C. Norton v rozsudku, ktorý magazín Reportér preštudoval.

Zdeněk Bakala, bývalý hlavný majiteľ OKD, zažaloval Pavla Krúpu na súde v Južnej Karolíne pred tromi rokmi kvôli údajnému vydieraniu.

Podľa žaloby bol Krúpa v pozadí zaplatených protestov proti Bakalovi a jeho spoločnostiam, ktorých cieľom bolo vraj vytiahnuť z Bakalu výpalné vo výške pol miliardy korún.

Pavol Krúpa všetky tvrdenia o vydieraní odmietol. Zároveň odmietal, že by nad ním ako slovenským občanom mal americký súd akúkoľvek právomoc.

Séria nátlakových akcií

Prinútiť na zaplatenie tejto sumy mala Bakalu podľa žaloby séria nátlakových akcií odohrávajúcich sa v Česku, vo Švajčiarsku a v Spojených štátoch.

V letovisku Hilton Head v Južnej Karolíne, kde má Zdeněk Bakala jednu zo svojich rezidencií, protestovali v lete 2018 ľudiaprezlečení za baníkov OKD.

„Bakala je hnusoba, keď zaspíte, ukradne aj váš dom!“ skandovala anglicky skupinka v prilbách.

Podobné demonštrácie odkazujúce na problematickú privatizáciu baní OKD a následný rozpredaj majetku prebehli tiež pred bankami v New Yorku a Buffale, ktoré financovali obchody s bývalými podnikovými bytmi.

Profesionálni demonštranti písali na americkú univerzitu, kde Bakala predtým študoval. A tiež odhovárali od obchodov s Bakalom investorov, ktorí chceli od českého miliardára kúpiť kancelársky komplex v Prahe.

Bakala vyčíslil ujmu na viac ako 73,3 milióna dolárov a ďalšie takmer tri milióny dolárov požadoval na náhradu nákladov za advokátov, ktorí ho na súde zastupovali. Jedným z nich je bývalý veľvyslanec USA v Českej republike Andrew Schapiro.

Podľa súdu však Bakala tak veľkú škodu plynúcu z organizovaných protestov nepreukázal, a preto mu priklepli sumu v menej ako polovičnej výške.

Organizátor protestov sa dohodol

Tým, kto protesty proti Bakala usporadúval, bol kalifornský podnikateľ Adam Swart a jeho agentúra Crowds on Demand, v preklade „Davy na objednávku“. Za demonštrácie mal Swart vyinkasovať od Krúpu a jeho spoločnosti Arca takmer 1,5 milióna dolárov.

Zlom v dokazovaní nastal vlani, keď Swart uzavrel s Bakalom zmier. Výmenou za beztrestnosť dal Bakalovi k dispozícii účty a tiež komunikáciu, ktorú mala Swartova firma s Pavlom Krúpom ako objednávateľom protestov.

Bakala na súde uviedol, že Krúpa požadoval pol miliardy korún a potom by vraj protesty „baníkov“, e-maily a telefonáty investorom prestali.

Pavol Krúpa a Zdeněk Bakala
Neprehliadnite

Slovenský podnikateľ Krúpa vydieral českého podnikateľa Bakalu, potvrdil americký federálny súd

Krúpa obvinenia aj súd odmieta

Pavol Krúpa je slovenský investor, ktorý dlhodobo žil a podnikal v Česku. Bol hlavným akcionárom skupiny Arca Investments, ale vystupoval aj ako človek blízky Milošovi Zemanovi. Od prezidenta dostal v roku 2018 štátne vyznamenanie, Medailu Za Zásluhy o štát prvého stupňa, a to predovšetkým za boj „proti ekonomickým zmrdom“, ako sa vtedy vyjadril Miloš Zeman s odkazom na Zdeňka Bakalu.

Pavol Krúpa všetky tvrdenia o vydieranie a akejkoľvek svojej účasti na protestoch v Spojených štátoch odmietol. S ich organizácií vraj nemal nič spoločné a v Južnej Karolíne nikdy nebol.

Podľa svojho skoršieho vyjadrenia Zdeňka Bakalu „nikdy osobne nevidel, ani nestretol a o jeho aktivitách vie len z médií a súdnych dokumentov“.

Krúpa zároveň odmietal, že by nad ním ako slovenským občanom mal americký súd akúkoľvek právomoc.

Podľa verdiktu amerického súdu sa však nechal v počiatočnej fáze procesu profesionálne zastupovať americkými advokátmi, a to stačí. Plnú moc advokátom vypovedal a s americkým súdom prestal komunikovať až od okamihu, keď s Bakalom uzavrel zmier druhý zo žalovaných - majiteľ už spomínanej agentúry na demonštrácie.

Americký súd preto teraz pristúpil k vyhláseniu kontumačného rozsudku.

Pre Zdeňka Bakalu a jeho právnikov teraz začne ďalšia fáza sporu, a to vymáhanie vysúdených  miliónov v Česku a na Slovensku.

Krúpa a Arca

Od podania žaloby v Spojených štátoch sa majetková situácia Pavla Krúpu radikálne zmenila, prestal byť hlavným akcionárom Arca Investments. Táto investičná skupina následne skrachovala.

V Česku a na Slovensku teraz prebieha insolvenčné konanie s touto skupinou, ide o najväčší ekonomický úpadok od doby pádov bánk na prelome tisícročí. Českí a slovenskí investori do nej vložili minimálne osemnásť miliárd korún.

Zároveň niektorí veritelia Arca Investments podali návrh na osobný bankrot Pavla Krúpu. Nižšie súdy v Česku tento návrh odmietli, kauzu teraz rieši Najvyšší súd.

Pavol Krúpa
Neprehliadnite

Krúpa bagatelizuje prehratý súd s Bakalom v USA. Nevydieral som ho, tvrdí