Podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč pokračujú v navyšovaní svojho podielu v holandskej pošte PostNL, píše server e15.cz.

Ich fond Vesa Equity Investment ďalej posilňuje svoju pozíciu najväčšieho akcionára spoločnosti, teraz už drží 20,12 percenta akcií, vyplýva z hlásenia pre burzového regulátora.

Fond registrovaný v Luxembursku podľa predchádzajúceho hlásenia pre holandský úrad pre dohľad na burzou De Autoriteit Financiële Markten z konca septembra držal 15,02 percenta akcií PostNL.

Investori musia oznámenia podávať vždy, keď prekročia určitý podiel, konkrétne 3, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 75 a 95 percent.

Holandská poštová spoločnosť PostNL.
Neprehliadnite

Křetínský a Tkáč expandujú. Stali sa najväčším akcionárom holandskej pošty PostNL

PostNL je dominantným hráčom na holandskom trhu a má silnú pozíciu aj v ostatných krajinách Beneluxu.

Ešte na jar sa k investícii vyjadril Branislav Miškovič, investičný riaditeľ Vesa Equity Investment: „Investície do PostNL potvrdzuje strategický zámer spoločnosti Vesa v logistickom sektore,“ uviedol vtedy.

Zdôraznil, že logistiku „poslednej míle“ považuje najmä v oblasti doručovania balíkov za rastúci biznis. Výraz poslednej míle sa používa pre záverečný úsek cesty k zákazníkovi, ktorý je z hľadiska nákladov najdrahší.

Podiely aj v ďalších poštových firmách

Okrem PostNL je Vesa, ktorá sa zameriava na burzové investície, najväčším akcionárom tiež v britskej poštovej firme Royal Mail, ktorej dôležitou súčasťou je i logistická divízia GLS.

Tkáč Patrik
Neprehliadnite

Tkáčova a Křetínskeho britská energetická divízia skončila v účtovnej strate 23 miliónov libier

Vesa vlastní aj podiely v britských supermarketoch Sainsbury 's, francúzskej televíznej spoločnosti TF1, americkom reťazci s teniskami Foot Locker a francúzskej maloobchodnej skupine Casino Guichard.

Kurz akcií PostNL v posledných týždňoch klesal. Zatiaľ čo v čase minulého hlásenia sa pohyboval okolo 4,14 euro, v závere utorkového obchodovania bola cena 3,89 euro. Napríklad minulý týždeň sa časť investorov zbavovala akcií po tom, čo firma oznámila, že pre rok 2022 nenavýši cenu poštových známok a ani ceny za odosielanie balíkov.

V stredu kurz mierne rástol a popoludní sa pohyboval okolo 3,93 eura. Trhová hodnota firmy tak vychádza na 2,02 miliardy eur. Hodnota podielu Vesy je teda približne 400 miliónov eur.

Medzi ďalších významných podielnikov holandskej pošty patrí holandský magnát John de Mol, nórsky štátny fond či investičné fondy spravované americkými investičnými spoločnosťami BlackRock, Acadian Asset Management a britskú Schroder Investment Management. S akciami sa obchoduje na amsterdamskej burze.

Privatizovaná medzi prvými

Holandská pošta bola privatizovaná už na konci osemdesiatych rokov, skôr než ďalšie západoeurópske poštové inštitúcie. Za rok 2020 dosiahla zisk po zdanení 213 miliónov eur. Za prvú polovicu tohto roka dosiahol čistý zisk 169 miliónov eur. Výsledky za tretí štvrťrok firma oznámi budúci týždeň, konkrétne 8. novembra.

V auguste manažment firmy v oznámení pre investorov navýšil odhad zisku za celý tento rok. Zisk pred zdanením a odpočítaním úrokov (EBIT) by mal dosiahnuť 280 až 310 miliónov eur. Vlani to bolo 186 miliónov eur. Akcionári sa tak opäť môžu tešiť na zaujímavú dividendu. Tá finálna zo zisku za rok 2020 bola 28 centov.

V bratislavskej mestskej časti Devín otvoril podnikateľ Patrik Tkáč nový koncept lokálnych potravín s vlastnou vinotékou s ponukou viac ako 1500 druhov vína s názvom Od Našich. Na snímke podnikateľ Patrik Tkáč.
Neprehliadnite

Patrik Tkáč: Potraviny sú skvelým miestom na testovanie robota