Energetický a priemyselný holding (EPH) miliardára Daniela Křetínskeho presunie svoju spoločnosť EP Commodities, ktorá sa zaoberá obchodom s energetickými surovinami, z Česka do zahraničia. Urobí to preto, že sa na firmu vzťahuje daň z mimoriadnych ziskov, ktorú dnes schválila česká snemovňa. Podľa holdingu je zdanenie takýchto firiem nezmyselné a v zahraničí nefunguje.

Zlé daňové nastavenie

EP Commodities podľa hovorcu Častvaja v predchádzajúcich rokoch vybudovalo v Prahe centrum svojho európskeho obchodovania s komoditami, hoci elektrina vyrobená v ČR má na objemoch obchodov firmy podiel asi jedno percento. „Na základe tohto strategického a do značnej miery patriotistického rozhodnutia sme v ČR dobrovoľne platili dane, dávali mimoriadne kvalifikované pracovné príležitosti a využívali rôzne služby českých firiem. Naša činnosť má silnú dynamiku rozvoja, vlani sme dosiahli tržby 357 miliárd korún, tento rok predpokladáme prekročenie hranice 500 miliárd korún. Očakávaná daň z príjmov právnických osôb za rok 2022 by mohla vysoko presiahnuť miliardu korún. Zdanenie týchto zahraničných príjmov českou windfall daňou je úplne nezmyselné. Vládu sme o situácii informovali, napriek tomu rozhodla zahraničné príjmy z windfall dane nevyňať," uviedol Častvaj.

Podľa neho holding súhlasí s tým, aby v súčasnej situácii bola časť ziskov z vysokých cien energií, ktoré sú generované v českých energetických firmách, využitá na čiastočné zníženie negatívnych dopadov energetickej krízy. Schválená legislatívna úprava ide podľa holdingu v prípade obchodu s energetickými komoditami výrazne ďalej, a nedáva tak zmysel.

EPH odchádza z Česka

„Vláda sa zrejme rozhodla podľa hesla, že každý dobrý skutok musí byť po zásluhe potrestaný. Náš európsky trading sa bude preto rozvíjať v inej jurisdikcii, štátny rozpočet príde o miliardové príjmy a Česká republika o ekonomickú aktivitu s mimoriadne vysokou pridanou hodnotou, o ktorú musí u zahraničných investorov inak zložito bojovať,“ dodal Častvaj.

O mieste, kde bude spoločnosť novo pôsobiť, zatiaľ podľa neho rozhodnuté nie je.

Daň z neočakávaných ziskov

Snemovňa daň z neočakávaných ziskov schválila v takzvanom daňovom balíčku. Dopadne na energetické, petrolejárske či ťažobné firmy a banky od budúceho roka. Príjmy z dane majú slúžiť na pokrytie mimoriadnych nákladov, ktoré štát bude mať v súvislosti so stanovením maximálnych cien energií. Platiť má po dobu troch rokov od budúceho roka do roku 2025. Jej sadzba bude predstavovať 60 percent. Návrh musí ešte schváliť Senát a podpísať prezident. Daň by mala v budúcom roku vyniesť 85 miliárd korún a počíta s ňou už návrh rozpočtu na budúci rok. Ministerstvo financií odhaduje, že na kompenzáciu maximálnych cien energií bude potrebovať zhruba 100 miliárd korún. Ďalšie peniaze chce získať na odvodoch z výroby elektriny.

EP Commodities je členom skupiny EPH, v ktorej drží majoritný podiel Křetínsky a skupina manažérov. EP Commodities sa špecializuje na obchodovanie s energetickými komoditami a tiež s tranzitnými a skladovacími kapacitami. V súčasnosti firma zamestnáva zhruba stovku ľudí.

Ďalšie dôležité správy

Zámok Chateau du Marais sa má premeniť na luxusný hotel.
Neprehliadnite

D. Křetínský kúpil zámok za 43 miliónov eur. Pritom naťahuje ruku za štátnou pomocou pre EPH