Kremeľ v stredu označil správy médií o útokoch na potrubia plynovodu Nord Stream za „koordinované úsilie", ktoré má odkloniť pozornosť.

Denník New York Times v utorok napísal, že americkí predstavitelia získali a preskúmali nové informácie, ktoré naznačujú, že za minuloročné výbuchy na plynovode Nord Stream je zodpovedná „proukrajinská skupina". Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tieto správy označil za „dezinformačnú kampaň". Ukrajina akúkoľvek účasť na útokoch popiera.

„Tvorcovia týchto útokov chcú očividne odkloniť pozornosť," uviedol Peskov pre ruské médiá. Dodal, že ide o „koordinovane" vytváraný obsah médií.

„Ako môžu predstavitelia USA čokoľvek tvrdiť bez vyšetrovania?" spýtal sa. Krajiny podieľajúce sa na prevádzke Nord Stream by podľa jeho slov mali trvať na urýchlenom a transparentnom vyšetrovaní.

Zatiaľ nevysvetlenými explóziami boli vlani 26. septembra poškodené tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dne Baltského mora.

Plynovodom Nord Stream 1 v tom čase už plyn do Európy neprúdil kvôli rastúcemu napätiu medzi Moskvou a Západom po ruskej invázii na Ukrajinu. Moskva zastavenie prevádzky zdôvodňovala údržbou. Nord Stream 2 bol síce dokončený, kvôli vojne na Ukrajine a protiruským sankciám však nikdy nebol spustený.

Ďalšie dôležité správy

KK21 -  Na leteckej snímke z 28. septembra 2022 poskytnutej švédskou pobrežnou strážou únik plynu z plynovodu Nord Stream 2. Švédska pobrežná stráž vo štvrtok 29. septembra 2022 oznámila, že na podmorských plynovodoch vedúcich z Ruska do Európy bol zistený ďalší únik zemného plynu, informovala agentúra AFP.
Neprehliadnite

Podľa informácií USA môže byť za útokom na Nord Stream proukrajinská skupina