Ruský prezident Vladimir Putin a nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu telefonicky hovorili o diplomatických snahách smerujúcich k vyriešeniu konfliktu na Ukrajine a o vytvorení humanitárnych koridorov na evakuáciu civilistov. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa odvolala na vyhlásenie Kremľa.

Diskusia lídrov

„V súvislosti s vývojom situácie okolo špeciálnej vojenskej operácie na ochranu Donbasu sa diskutovalo o rôznych politických a diplomatických snahách, najmä o treťom kole rozhovorov medzi ruskou delegáciou a predstaviteľmi kyjevských orgánov," uviedol Kremeľ.

Podľa Kremľa hovorili lídri Ruska a Nemecka o „humanitárnych aspektoch situácie" na Ukrajine a v separatistických regiónoch na východe krajiny. Putin informoval Scholza o opatreniach, ktoré boli prijaté na evakuáciu civilistov a tiež o údajných „pokusoch bojovníkov nacionalistických zoskupení" zmariť tieto plány.

Porušili humanitárne prímerie

Rusko a Ukrajina sa dohodli, že počas stredy sa otvoria ďalšie humanitárne koridory s cieľom dostať do bezpečia ľudí z bombardovaných miest. Počas 14. dňa ruskej agresie voči Ukrajine sa otvorili bezpečné trasy z piatich ukrajinských oblastí vrátane predmestí Kyjeva, ktoré zasiahli nálety i ostreľovanie ruských síl.

Rusko v utorok oznámilo, že od stredy rána bude na Ukrajine platiť humanitárne prímerie, počas ktorého sa má uskutočniť odsun ďalších civilistov. Prímerie začalo platiť od 10.00 h moskovského času (08.00 h SEČ).

Ďalšie dôležité správy

PK 22 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas tlačovej konferencie o ruskom útoku na Ukrajinu v Berlíne vo štvrtok 24. februára 2022. Scholz vo štvrtok predpoludním vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin urobil vážnu chybu, keď sa rozhodol napadnúť Ukrajinu.
Neprehliadnite

Nemecký kancelár nesúhlasí s dodaním vojenských stíhačiek na Ukrajinu