Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vystúpil s prejavom, v ktorom sa ostro vyjadril na adresu NATO v súvislosti so správou, že Fínsko a Švédsko sú pripravené vstúpiť do aliancie, píše Sky News.

„Nedávno zástupca Bieleho domu opäť zopakoval, že Rusko by sa nemalo báť NATO, vôbec nikto by sa nemal báť, pretože NATO je vraj obranná aliancia," uviedol Lavrov. 

„Ak dospelí ľudia hovoria také očividné nezmysly, je to naozaj smiešne a mali by sa hanbiť," myslí si šéf ruskej diplomacie.

Lavrov pokračoval, že aliancia sa „neustále snaží hľadať vonkajšieho nepriateľa", čo podľa neho vyplýva „z potreby zachovať samotný zmysel existencie NATO".

Lavrova znepokojilo, že NATO chce údajne zlákať na svoju stranu Čínu a Indiu.

„Teraz hovoria, že NATO by malo získať globálny rozmer v zmysle zodpovednosti za bezpečnosť na celom svete, keď hovoria o indo-pacifickom regióne, prišli s takýmto nápadom špeciálne preto, aby sa pokúsili vlákať Indiu do svojich sietí a NATO by malo byť zodpovedné za bezpečnosť aj v tejto časti sveta," povedal.

„Inými slovami, ani to nijako zvlášť neskrývajú, ďalšia obranná línia tejto 'obrannej' aliancie bude ležať v Juhočínskom mori," uzavrel Sergej Lavrov.

Ďalšie dôležité správy

KK44 archív Moskva - Na archívnej snímke z 30. novembra 2021 ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas tlačovej konferencie s brazĺskym rezortným kolegom Carlosom Francom v Moskve. Rusko a Spojené štáty absolvujú prvé kolo rokovaní o bezpečnostných zárukách v januári 2022. Podľa agentúry TASS o tom v stredu 22. decembra 2021 informoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. FOTO TASR/AP
FILE - In this photo released by the Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Forei
Neprehliadnite

Sme v novej studenej vojne, ozýva sa z Británie. Nie, spustila sa železná opona, tvrdí Kremeľ