Miliardár a generálny riaditeľ DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach sa v rámci minulotýždňovej konferencie Future Proof vyjadril k viacerým témam, no jeho predpovede týkajúce sa amerického dolára a možnej recesie boli obzvlášť pesimistické, píše Business Insider.

Index S&P 500 tento rok stúpol o 16 percent a Nasdaq Composite o 31 percent, pričom investori zohľadnili nielen potenciál umelej inteligencie, ale aj budúce znižovanie úrokových sadzieb. Gundlach varoval, že prehliadajú „démonov rysujúcich sa na obzore“.

Ničivé vyrovnanie dlhu

Miliardár známy pod prezývkou „kráľ dlhopisov“ za kľúčový problém označil skutočnosť, že americká ekonomika vykazuje známky oslabovania. Odvolal sa pritom na nedávnu vlnu prepúšťania v korporáciách a tlak, ktorí spotrebitelia pociťujú v súvislosti s rekordnými dlhmi na kreditných kartách. Zároveň poukázal na spomalenie trhu s nehnuteľnosťami vinou vyšších úrokových sadieb hypoték.  

„Ekonomika určite oslabuje,“ povedal Gundlach. Všetko podľa neho nasvedčuje tomu, že Spojené štáty v roku 2024 čaká recesia. Ekonomickému rastu krajiny pritom tento rok pomohli najmä vládne výdavky. „Ekonomika rastie iba preto, že máme deficit rozpočtu vo výške osem percent hrubého domáceho produktu,“ dodal miliardár.

Gundlach zdôraznil, že federálna vláda zafinancovala väčšinu svojich výdavkov pri mimoriadne nízkych sadzbách. Fed však v rámci krotenia inflácie od minulej jari zdvihol úrokové sadzby z takmer nuly na viac než päť percent, čo znamená, že sa úrokové náklady vlády na splácanie biliónového dlhu nafúknu.

Vyrovnanie tohto dlhu by bolo pre americkú ekonomiku podľa Gundlacha ničivé. „Fed nemôže mať úrokové sadzby na úrovni päť či šesť percent a udržať ich počas nasledujúcich niekoľkých rokov bez toho, aby celá krajina zbankrotovala,“ varoval miliardár.

Gundlach naznačil, že Fed zrejme nateraz so zvyšovaním sadzieb prestal a k ich znižovaniu po prvý raz pristúpi niekedy v prvom polroku 2024.  

Dedolarizácia na obzore

Kráľ dlhopisov sa domnieva, že sa federálna vláda svojím agresívnym míňaním počas nasledujúcej recesie dostane na pokraj finančného kolapsu. Predpovedá aj oslabenie dolára. „Odpoveď na nasledujúcu recesiu bude z hľadiska fiškálnej pozície úplnou katastrofou a to bude tým budíčkom, keď si vláda uvedomí, že Spojené štáty nedokážu plniť záväzky,“ povedal Gundlach

Toto precitnutie by mohlo podľa neho viesť k masívnemu prehodnoteniu finančného systému krajiny a rozhodnutiu vzdať sa dolára, ktoré bude v súlade s rozsiahlou celosvetovou snahou o dedolarizáciu. „Ak nevidíte, že to prichádza, tak ste ako pštros s hlavou v piesku,“ uzavrel miliardár.

Ďalšie dôležité správy

New York
Neprehliadnite

Americká ekonomika bude v roku 2024 čeliť recesii, predpovedajú analytici Citi