Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) predstavil zámer, ako by sa mohol zmeniť zákon o tripartite, ktorý by mal ísť do medzirezortného pripomienkového konania. Rovnaké zastúpenie v tripartite by mali mať zamestnávatelia aj zamestnanci.

„Ide o to, aby zamestnanci, ktorých je zhruba dva milióny, boli čo najširšie reprezentovaní, čo najširšou skupinou záujmových združení alebo odborových zväzov," zdôvodnil zámer po rokovaní vlády Krajniak.

Na snímke je minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme Rodina.
Neprehliadnite

Krajniak chce zaviesť individuálny dôchodkový vek. V koalícii je na tom absolútna dohoda, tvrdí

Podľa platného zákona reprezentatívne združenie zamestnávateľov v tripartite je také, ktoré združuje firmy z viacerých odvetví hospodárstva, alebo má pôsobnosť najmenej v piatich krajoch, ktorí spolu zamestnávajú najmenej 100-tisíc zamestnancov v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu. Zástupcami zamestnancov sú reprezentatívne združenia odborových zväzov, ktoré tiež združujú zamestnancov z viacerých odvetví hospodárstva s najmenej 100-tisíc zamestnancami, ktorí sú členmi odborov.

„Zatiaľ čo na strane zamestnávateľov máme štyri zúčastnené organizácie, na druhej strane máme iba jedného reprezentanta. Je to stanovené tým, že máme pravidlo 100-tisíc členov. Jedna z alternatív je taká, že by sme zmenili zákon takým spôsobom, že na každej strane musia byť aspoň traja zástupcovia. A to na strane zamestnávateľov aj na strane zamestnancov," vysvetlil Krajniak. Podľa jeho slov cieľom zmeny je plynulý sociálny dialóg. „Ide nám o to, aby obidve strany boli čo najviac reprezentované," dodal Krajniak.

Na snímke predseda ZO OZ KOVO PPS Detva Stanislav Ľupták počas tlačovej konferencie na tému Narušenie sociálneho zmieru v strojárskom odvetví - nepodpísanie Kolektívnej zmluvy najvyššieho stupňa  v utorok  21. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

OZ KOVO: Odborári netrvali na sume minimálnej mzdy, ale na dodržaní zákona

Minister avizoval zmenu zákona po rokovaní tripartity, keď sa zástupcovia zamestnávateľov a odborári nedohodli na výške minimálnej mzdy na budúci rok. Následne ministerstvo prišlo na rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady s návrhom na zvýšenie sumy na 623 eur. Odborári ministra ale kritizovali za to, že o tejto problematike počas rokovania tripartity hovoril so zamestnávateľmi individuálne, na čo reagovali odchodom zo stretnutia. Minister sa viackrát vyjadril, že odborári nechceli vyjednávať a až do samotného konca trvali na „nereálnych požiadavkách a neustúpili ničomu".