Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4 - Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) vyzvali Japonsko, aby prehĺbilo svoje hospodárske angažmán v strednej Európe. Spolupráca by podľa nich mohla v regióne naštartovať ekonomický rozmach po skončení pandémie koronavírusu. Podľa agentúry MTI to po stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín V4 s ich japonským náprotivkom Tošimicu Motegim uviedol šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Szijjártó vyzval Japonsko k „hlbšiemu zapojeniu" do stredoeurópskych infraštruktúrnych projektov, najmä do uvažovanej vysokorýchlostnej železnice spájajúcej Maďarsko, Slovensko, Česko a Poľsko.

Andrej Doležal
Neprehliadnite

Krajiny V4 sa dohodli na spoločnej podpore turizmu, informoval rezort dopravy

Piatkové rokovanie v Kráľovskom hrade vo Varšave sa venovalo aj spoločným projektom V4 a Japonska na západnom Balkáne, ktoré bude možné podporiť prostredníctvom Medzinárodného vyšehradského fondu. „Ceníme si japonský záujem o podporu politickej a ekonomickej transformácie krajín západného Balkánu," uviedol na Twitteri český minister zahraničia Jakub Kulhánek. Podľa Szijjártóa by sa tieto projekty mali týkať predovšetkým zdravotníctva a vzdelávania.

Motegi v rozhovore, ktorý v predvečer schôdzky zverejnil denník Rzeczpospolita, vyhlásil, že sa teší na rokovania o perspektívach prehlbovania spolupráce s V4 a tiež ohľadom budovania nového poriadku po pandémii Covidu-19. „Stúpa význam upevňovania spolupráce medzi Japonskom a Európskou úniou, vrátane Poľska a ďalších krajín V4, pri zachovaní a posilňovaní medzinárodného poriadku, založeného na právnom štáte a vyznačujúceho sa slobodou a otvorenosťou," vyhlásil japonský minister.