Situácia na Slovensku v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 je vážna. Polícia preto od stredy 6. januára pristúpila k prísnejším opatreniam na celom území Slovenska. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval dočasný prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík. Polícia pripravuje tiež opatrenia v súvislosti s pohrebom bývalého šéfa polície Milana Lučanského.

V okrese Nitra prijala polícia sprísnené opatrenia už od pondelka (4. 1.), kde realizuje kontroly na hranici okresov či miestach, kde sa zhromažďujú ľudia, ale aj pri preukazovaní výnimiek. Od stredy (6. 1.) posilnila kontroly na celom území. Hliadky sú napríklad aj na železničných staniciach či vo vlakoch.

„Vyzývam občanov, aby rešpektovali pravidlá," vyhlásil Kovařík. V prípade uplatnenia výnimky by to mali podľa neho vedieť preukázať policajtom. Napríklad pri ceste do práce môžu uľahčiť prácu policajných zložiek tým, že budú mať pri sebe patričné potvrdenie od zamestnávateľa alebo iný hodnoverný doklad.

Tento víkend prebieha už štvrté kolo testovania v 458 slovnských obciach a mestách. Starosta obce Svätý Kríž však chce v testovaní pokračovať samostatne aj naďalej.
Neprehliadnite

Pribudlo 2 137 pozitívnych prípadov, počet obetí sa zvýšil o 60

V súvislosti s piatkovým (8. 1.) pohrebom Lučanského Kovařík apeluje, aby sa jeho pamiatka nezneužívala. „Som presvedčený, že ani on sám by nesúhlasil, aby jeho pamiatka bola uctená spôsobom, ktorý nie je v súlade so zákonom," poznamenal.

V aktuálnej krízovej situácii je podľa Kovaříka vážnym porušením práva, ak niekto vyzýva na porušovanie opatrení. Informoval, že polícia už preveruje konkrétnych ľudí, ktorí tak robia alebo šíria nenávistné prejavy.

Na snímke fotografia a zapálené sviečky pred Prezídiom Policajného zboru na Račianskej ulici v Bratislave na počesť zosnulého bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského 3. januára 2021. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lučanský je nový Jánošík. Rok 2021 môže byť rokom vytriezvenia

Od začiatku krízy do 31. decembra zaznamenala polícia 38 311 prípadov porušenia zákona. Porušenie karantény sa potvrdilo v 2029 z 5 396 preverovaných prípadov. Kontrolovali tiež 3 633 prevádzok, nariadenia porušilo 566 z nich. Povinnosť nosiť rúško nedodržalo 5 065 ľudí z kontrolovaných 6874.

Dosahy pandémie pociťujú aj v Policajnom zbore, priblížil šéf polície. Situácia je vážna napríklad v Nitre. „Pracujeme so všetkými rezervami, ktoré máme," skonštatoval Kovařík. Policajtov podľa potreby presúvajú alebo pracujú nadčasy.