Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) víta pondelkové (12. 10.) rozhodnutie samosudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorá uznala predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Generálnu prokuratúru (GP) SR vyzýva, aby požiadala o rozpustenie ĽSNS.

„Tento rozsudok je potvrdením toho, čo sme my, ale aj iné organizácie a aktivisti hovorili už celé roky - Marian Kotleba je neonacista. Dúfam, že Najvyšší súd toto rozhodnutie potvrdí a Marian Kotleba sa namiesto parlamentu ocitne v nápravno-výchovnom zariadení. V jeho prípade som síce voči náprave skeptický, no pre mnohých by to mohol byť budíček o tom, aká to je strana a ideológia," komentoval riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. Inštitút tvrdí, že ako prvý po voľbách v roku 2016 požiadal GP SR, aby vypracovala podanie na Najvyšší súd o rozpustenie strany ĽSNS. Za túto žiadosť vyzbierala v online petícii viac ako 30- tisíc podpisov.

Na snímke zľava poslanec NR SR Rastislav Schlosár, Peter Kupka, advokát obviného Mariana K., obvinený predseda ĽSNS Marian K. počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde  (ŠTS) v Pezinku 21. septembra 2020.
Neprehliadnite

Kotleba je vinný. V prípade kontroverzných šekov dá bodku až najvyšší súd

Programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská doplnila, že po Milanovi Mazurekovi je Marian Kotleba už druhým poslancom ĽSNS, ktorý bol počas výkonu poslaneckého mandátu odsúdený za úmyselné konanie, ktoré je možné dať do súvislosti s neonacistickou alebo fašistickou ideológiou. Dôkazná situácia je preto podľa jej slov iná a podstatne lepšia ako v roku 2018, keď GP SR vypracovala svoje prvé podanie na Najvyšší súd SR.

„Vyzývame teda GP SR, aby bezodkladne takéto podanie vypracovala znova a zahrnula doň všetky nové skutočnosti. Pokiaľ bol Marian Kotleba uznaný za vinného za neonacistickú symboliku, strana Kotlebovci-ĽSNS je mimo akúkoľvek pochybnosť hnutím, ktoré smeruje k potláčaniu ľudských práv a k podnecovaniu nenávisti voči menšinám," uzavrela.

Pedseda ĽSNS Marian Kotleba v kauze kontroverzných šekov na sumu 1488 očakával na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku (ŠTS) oslobodzujúci rozsudok. Uviedol to po opustení súdnej siene. „Samozrejme, nemôžem povedať, že som nadšený, pretože som čakal oslobodenie. Z odôvodnenia rozsudku je jasne vidno, že rozsudok bol napísaný vopred, že rozsudok dnes nebol tvorený, že to jednoducho bola pripravená vec," zareagoval Kotleba, ktorého samosudkyňa odsúdila na štyri roky a štyri mesiace so zaradením do Ústavu s minimálnym stupňom stráženia.

Na snímke poslanec Národnej rady SR Marián Kotleba  (ĽSNS) si nasadil ochranné rúško po tom, ako ho vyzval predseda parlamentu Boris Kollár počas 12. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 16. septembra 2020.
Neprehliadnite

Kotleba si ani po výzvach nenasadil rúško v štúdiu RTVS. Šeliga podá podnet na ÚVZ

Podľa jeho presvedčenia z odôvodnenia rozsudku bolo vidno, že sudkyňa nezobrala do úvahy ani jeden argument jeho obhajoby. Okrem tých, ktoré zamietla, podľa slov Kotlebu absolútne nezákonne a bez akéhokoľvek oprávnenia. Zároveň aj tých, ktoré nechala, aby sa vykonali, ani jeden nezobrala do úvahy. „Zjavne mi vychádza, že tam bola nejaká politická objednávka, ktorá povedala, že už sa to musí nejako skončiť, už sa to musí nejako vyriešiť a už toho Kotlebu treba vybaviť," domnieva sa Kotleba. Dodal, že dôvodov na odvolanie na Najvyšší súd SR je podľa jeho obhajoby veľa. „Jednoducho počkáme si na písomné odôvodnenie rozsudku a potom sa budeme k tomu stavať nejakým spôsobom," povedal predseda ĽSNS.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz si myslí, že Kotleba si trest zaslúži. „Konečne sa Slovenská republika dočkala rozsudku voči vrcholným predstaviteľom extrémizmu alebo vrcholnému predstaviteľovi extrémizmu na Slovensku. Pán Kotleba si zaslúžil nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý bol súdom uložený," zdôraznil prokurátor. Pondelkový verdikt je podľa jeho slov odkazom pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí na Slovensku, že súdy a prokuratúra sa zastanú ľudí, ktorí sú obeťami extrémizmu, násilia, rasovej nenávisti, fašizmu a neonacizmu.

K rozsudku sa vyjadril aj bývalý premiér SR Peter Pellegrini. ,,Ak chceme budovať dôveru v štátne inštitúcie a spravodlivosť na Slovensku, musíme sa naučiť rešpektovať rozhodnutie súdov, či korešpondujú s verejnou mienkou alebo naopak," upozornil. Dodal, že ,,ruka v ruke" to musí ísť s uistením, že za rozhodnutiami súdov sú len dôkazy a platné zákony a nie ovplyvňovanie. ,,Z tohto dôvodu preto ja môžem pondelkové (12. 10.) rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) len rešpektovať," konštatoval líder Hlas- SD, Peter Pellegrini.