Južná Kórea zrušila v piatok povolenie dvom skupinám severokórejských utečencov, aby mohli na územie KĽDR zasielať protipchjongjanské letáky. Oznámilo to juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie.  Letáky, ktoré sú umiestňované na teplovzdušné balóny, kritizujú vládu Severnej Kórey za situáciu v oblasti ľudských práv a jadrový program Pchjongjangu.

Podľa vyhlásenia uvedeného ministerstva však odosielaním podobných letákov skupiny „ohrozovali bezpečnosť a životy Kórejčanov žijúcich v pohraničných mestách" a „vážne poškodzovali vládne snahy o zjednotenie". Zrušenie povolenia neznamená, že táto činnosť bude nezákonná. Aktivistom však výrazne sťaží získavanie peňazí a nebudú mať už prístup k výhodám, aké majú registrované organizácie, vysvetľuje AFP.

Kim Čong-Un
Neprehliadnite

KĽDR vyhodila do vzduchu medzikórejský styčný úrad v Kesongu

Minulý mesiac KĽDR viackrát odsúdila Južnú Kóreu za zasielanie letákov a urazila aj jej prezidenta Mun Če-ina. Situácia medzi oboma krajinami sa ešte viac skomplikovala, keď sestra severokórejského lídra Kim Čong-una, Kim Jo-džong, vydala príkaz na zničenie medzikórejského styčného úradu v Kesongu. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch rozhodnutie na zrušenie povolenia na zasielanie letákov odsúdila a označila ho za „hanebné".

„Namiesto toho, aby prezident Mun zakázal odosielanie balónov s letákmi na Sever, mal by radšej verejne požadovať, aby KĽDR rešpektovala slobodu prejavu a prestala cenzurovať to, čo by jej obyvatelia mali vidieť," vyjadril sa zástupca organizácie pre Áziu Phil Robertson. Medzikórejské vzťahy ochladli po schôdzke prezidenta USA Donalda Trumpa s Kim Čong-unom vo vietnamskom Hanoji vo februári 2019, ktorá sa skončila bezvýsledne. V patovej situácii sa ocitli aj rokovania o ukončení jadrového programu KĽDR medzi Pchjongjangom a Washingtonom.