Slovensko využije 41 miliónov eur zo švajčiarskeho príspevku pre 13 európskych krajín na vzdelávanie, zdravotnícky výskum a biodiverzitu v spojení s udržateľným turizmom. Prioritou Slovenskej republiky je využiť tieto zdroje na posilnenie švajčiarsko-slovenských vzťahov v úzko vymedzených oblastiach. Uviedol to šéf slovenského rezortu diplomacie Ivan Korčok po rokovaní so švajčiarskym prezidentom a úradujúcim ministrom zahraničných vecí Ignaziom Cassisom. Korčok je spoločne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou na návšteve Švajčiarska.

Slovensko je podľa Korčoka pripravené intenzívnejšie spolupracovať so Švajčiarskom aj v oblastiach súvisiacich s klimatickými zmenami či trvalo udržateľným rozvojom.

„Slovensko si váži solidaritu Švajčiarska s krajinami, ktoré v súčasnosti čelia veľkému náporu vojnových utečencov. Za dôležitú považujem tiež skutočnosť, že naše krajiny patria do skupiny štátov, ktoré iniciovali začatie vyšetrovania zločinov v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom (na Ukrajine)," povedal Korčok.

Vzťahy medzi Európskou úniou a Švajčiarskom

Ministri diskutovali aj o vzťahoch medzi Švajčiarskom a Európskou úniou. Vo Švajčiarsku žije vyše 20 000 Slovákov a otázka ďalšieho nastavenia vzťahov sa ich tiež dotýka. „Dobre nastavenými vzťahmi sa im jednoznačne uľahčia možnosti štúdia, práce a života vo Švajčiarsku," podotkol Korčok.

Ďalšími témami rozhovoru boli európska perspektíva pre krajiny západného Balkánu, energetická bezpečnosť a možnosti ďalšieho posilňovania slovensko-švajčiarskych vzťahov či rozvoj spolupráce v medzinárodných organizáciách, priblížil slovenský rezort diplomacie.

Ďalšie dôležité správy

JB 17 Bern - Švajčiarsky federálny prezident Ignazio Cassis počas tlačovej konferencie v Berne 28. februára 2022. Švajčiarsky prezident Ignazio Cassis v pondelok oznámil, že jeho krajina prijala sankcie voči Rusku. Opatrenia sú podľa neho rovnaké, ako sankcie zo strany Európskej únie. TASR o tom informovala na základe informácií od AFP a Reuters.
Neprehliadnite

Švajčiarsko by si vedelo predstaviť užšiu spoluprácu s NATO