Pomoc Ukrajine v jej zápase o prežitie je historickým testom a závisí od nej budúcnosť Európy, vyhlásil v stredu v Rakúsku slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. V Alpbachu sa zúčastnil na tradičnej medzinárodnej konferencii European Forum, venovanej aktuálnym výzvam Európy. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„To, že sme boli schopní reagovať jednotne a solidárne, posilňuje geopolitickú pozíciu Európy a dáva nám nádej na obnovu medzinárodného poriadku," zdôraznil Korčok v súvislosti s pomocou Ukrajine, čeliacej už pol roka ruskej vojenskej agresii.

Upozornil na prichádzajúce obdobie neistoty a nestability v bezpečnostnej, hospodárskej či energetickej oblasti. „To, či tieto výzvy zvládneme, do veľkej miery závisí od toho, či sa nám podarí si jednotu a solidaritu vo vnútri Európskej únie udržať," zdôraznil.

Na okraj konferencie sa Korčok stretol v regionálnom Slavkovskom formáte s rakúskym ministrom zahraničných vecí Alexandrom Schallenbergom a českým partnerom Janom Lipavským.

Ďalšie dôležité správy

SY 25 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij počas prejavu v Kyjeve 4. decembra 2019. Prezident okrem iného uviedol, že plánuje rozhovory s lídrami Ruska, Nemecka a Francúzska o otázkach konfliktu na východnej Ukrajine. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy speaks in Kyiv, Ukraine, Wednesday, Dec. 4, 2019. Zelenskiy says he hopes his planned talks with the leaders of Russia, France and Germany will settle the conflict in eastern Ukraine. (Ukrainian Presidential Press Off
Neprehliadnite

Pomoc Ukrajine slabne, najviac pomáhajú USA. Na pokrytie výdavkov to zďaleka nestačí