Wow Air operoval z islandského letiska Keflavik pri Reykjavíku, odkiaľ lietal do destinácií v Európe a Severnej Amerike. Dostal sa do veľkých finančných problémov a investori nakoniec nemali záujem aerolínie zachraňovať.

Nie je bežné, aby udalosť v jednej spoločnosti mala výrazný vplyv na ekonomiku celej krajiny, na Islande sa to však evidentne deje. Už pár dní po krachu uverejnila islandská centrálna banka správu o finančnej stabilite, podľa ktorej sa krach Wow Air odrazí na celkovom vývoji islandskej ekonomiky a spôsobí straty bankovému systému.

Nepretržitý rast sa končí

Island zažil veľkú finančnú krízu pred desiatimi rokmi, za zázračné zotavenie z tohto stavu z roku 2009 v mnohom vďačí zahraničným návštevníkom a filmovému priemyslu. Seriály ako Hra o tróny či filmy, ktoré sa na európskom ostrove natáčali, prilákali nemálo turistov, poukazuje agentúra Bloomberg.

Posledných 20 štvrťrokov sa mohol Island tešiť z nepretržitého a rekordného rastu HDP. Prognózy na rok 2019 sa však už líšia a pre krajinu vyzerajú zle. Niektoré odhady hovoria až o prepade 1,9 percenta a varujú národ pred najhorším poklesom od poslednej finančnej krízy.

Kombinácia bankrotu tamojších aerolínií a s tým súvisiacim odlivom turistov spolu s vysokými cenami, zlou rybárskou sezónou a všeobecne klesajúcim dopytom v dôsledku globálneho spomaľovania nevytvára priestor na pozitívne vyhliadky.

„Sme pripravení na možnosť hlbšej recesie a zdá sa, že čísla turistickej návštevnosti naznačujú, že sa to môže stať,“ potvrdil v jednom z rozhovorov guvernér tamojšej centrálnej banky Mar Gudmundsson, ktorý zároveň hovoril o aktivácii núdzových opatrení. Takisto vláda v prípade potreby prisľúbila posilnenie stimulov.

Menej turistov, menej práce, menej ľudí

Nezamestnanosť sa v krajine pohybuje na

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa