Uvoľnenie po koronavírusovej pandémii mení aj priority vedcov. Popredný britský vedec John Bell z Oxfordskej univerzity hovorí, že prudký pokles úmrtnosti vďaka existujúcim vakcínam umožňuje zmenu.

Podľa neho by sa v súčasnosti mali vedci zamerať na vývoj vakcíny, ktorá zastaví prenos vírusu. „Existuje veľa zaujímavých nápadov,“ povedal pre theguardian.com J. Bell, ktorý pracoval aj na očkovacej látke spoločnosti AstraZeneca. Je presvedčený, že úmrtia spôsobené chorobou boli do značnej miery utlmené koncom jari 2021.

Nádej v podobe nosových sprejov

Šírenie koronavírusu, najmä nových verzií ako omikron, však zostáva problémom, čo vedie k hospitalizácii zraniteľných ľudí. Na rozdiel od injekcií do ramena vedci aktuálne vkladajú nádej do nosových sprejov, ktorých cieľom je vytvoriť v ľudskom tele silnú imunitnú ochranu.

„Zaujímavá otázka je, či má niektorá zo súčasných vakcín dlhodobú budúcnosť,“ uvažuje J. Bell. „Žiadna z nich nie je veľmi dobrá v zastavovaní prenosu,“ myslí si. „Takže máme niekoľko možností. Môžeme si vyrobiť novú vakcínu zakaždým, keď príde nový variant, aj s rizikom, môže byť menej dobrá než pôvodná vakcína.“ Lepšie by podľa neho bolo prenos vírusu úplne zastaviť.

Posilňujúca dávka na jeseň

J. Bell je za ďalšie kolo posilňujúcich injekcií na jeseň pre ľudí nad 65 rokov a zraniteľných obyvateľov planéty s horším imunitným systémom, nevidí však zmysel v ponúkaní opakovaného očkovania zdravým mladším ľuďom, deťom a tínedžrom, pokiaľ by sa neobjavil nebezbečnejší variant vírusu.

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Schwerin - Starší chlapec dostáva vakcínu Pfizer/Biontech od nemeckého ministra zdravotníctva Karla Lauterbacha (vpravo) počas očkovania detí proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre v  nemeckom meste Schwerin 17. januára 2022. FOTO TASR/AP

German Minister of Health  Karl Lauterbach, right, administers an injection with the Pfizer vaccine to man at a vaccination center in the Sports and Congress Hall in Schwerin, Germany, Monday, Jan. 17, 2022. (Jens Buettner/Pool via AP)
Neprehliadnite

Ťažkostí po očkovaní môže byť ďaleko viac, ako bolo predtým známe, hlásia Nemci