Ekonomický expert strany za ľudí, Tomáš Meravý, skončil k 31. decembru pracovný pomer na ministerstve financií, píšu Hospodárske noviny. T. Meravý pre TREND informáciu potvrdil. Dôvodom sú nezhody o tom, ako sa má daňovo-odvodová „revolúcia“ realizovať.

Po kritickom zhodnotení zo strany SaS sa k podobnému postoju k reforme prihlásila aj strana Za ľudí. Strana kritizuje, že minister financií tlačí na presadenie reformy ako celku, nie len jednotlivých bodov. To výrazne zvyšuje riziko, že daňovo-odvodová revolúcia skončí ešte skôr, ako sa o nej začne medzi expertmi diskutovať. Viac v rozhovore s Tomášom Meravým:

Ako vnímate tvorbu návrhu reformy, keď minister Matovič ho neprešiel s koaličnými partnermi?

K daňovej reforme bolo viacero kôl rokovaní za účasti expertov koaličných strán, takže s čiastkovými návrhmi ministra Matoviča boli koaličné strany viac-menej oboznámené. Čo sme však nevideli, bolo finálne zloženie balíčka a nejaké presnejšie prepočty financovania reformy. To sme sa dozvedeli až z jeho tlačovky.

SaSka vyjadrila svoj postoj a požiadala koaličných partnerov o to isté. Plánujete to spraviť aj vy?

Aj my sme svoj postoj vyjadrili, oboznámili sme s ním Igora Matoviča a mali sme aj tlačovku. Reformu sme navrhli rozložiť do viacerých fáz, aby sme najprv prijali tie najefektívnejšie a najmenej sporné opatrenia a tie ostatné opatrenia by sa lepšie zanalyzovali. Predovšetkým sme chceli, aby sa čo najskôr znížila sadzba dane z príjmov na 19 percent a aby sa rušili nesystémové výnimky. Samozrejme sme za to, aby bola daňová reforma fiškálne neutrálna.

...
Neprehliadnite

5 dôvodov, prečo je Matovičova daňová „revolúcia“ spoločenskou tragédiou

Sú v reforme body, ktoré sú pre Vás neprijateľné? Ak áno, aké?

O viacerých návrhoch máme pochybnosti, napríklad o oligopolnej dani alebo o paušálnej dani pre živnostníkov. Rozumieme, že je potrebné narovnať nespravodlivosti v zdaňovaní rôznych foriem ekonomickej aktivity. Zatiaľ však nemáme k dispozícii analýzu, z čoho tieto návrhy vychádzajú, ako by fungovali a aké by boli ich dopady.

Nevieme tiež, ako by mal fungovať systém "jedna daň, jeden odvod", keďže za platením daní a odvodov sú vždy konkrétne procesy na Finančnej správe, v Sociálnej poisťovni a zdravotných poisťovniach.

Prijímaniu takýchto zásadných rozhodnutí musí predchádzať dôsledná analýza a príprava. Nemôžeme predsa prijímať niečo, o čom ani nevieme, ako by to malo fungovať v praxi. Reforma daní a odvodov nemôže byť výsledkom prvoplánového brainstormingu odtrhnutého od vonkajšieho sveta, ktorý sa deje za zavretými dverami bez účasti odborníkov z praxe a neopiera sa o žiadne serióznejšie analýzy. Pripadá mi to, akoby to celé bolo len taký prvoplánový nápad v hrubých obrysoch, ale bez konkrétnejšej predstavy, ako to celé realizovať.

Ste za to, aby sa v reforme realizovali iba body, na ktorých je všeobecná zhoda v koalícii?

Áno, sme za to, aby sme reformu rozdelili na menšie časti a implementovali najprv to, čo je najmenej sporné a dá sa relatívne jednoducho implementovať. Zatiaľ však podľa našich informácií je situácia taká, že Igor Matovič trvá na tom, že sa reforma musí realizovať ako celok a z jedného roka na druhý. Inak vraj žiadna reforma nebude.

Myslíte si, že je šanca, aby reforma bola ako celok realizovaná do konca roka?

Nie, to nie je reálne. Už len technicky je to dosť veľký problém, nehovoriac o politických rozporoch.

Aké ďalšie kroky vidíte v procese prijímania reformy?

Pokiaľ bude pán Matovič trvať na tom, že tam musí byť všetko, čo prestavil na tlačovke, a to bez akéhokoľvek plánu či analýzy, tak v takom prípade reformu nevidím ako priechodnú. Je to smutné, ale pokiaľ sa títo politici nenaučia uzatvárať kompromisy a stáť oboma nohami na zemi, tak reformy prechádzať nebudú a Slovensko bude ďalej ekonomicky stagnovať.

Reforma daní a odvodov nemôže byť výsledkom prvoplánového brainstormingu odtrhnutého od vonkajšieho sveta, ktorý sa deje za zavretými dverami bez účasti odborníkov z praxe a neopiera sa o žiadne serióznejšie analýzy.

Marián Viskupič
Neprehliadnite

M. Viskupič: Body, kde nie je zhoda koalície, by sme mali zhodiť zo stola