Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila a posunula na prerokovanie parlamentu návrhy stavebnej legislatívy: návrh zákona o výstavbe a návrh zákona o územnom plánovaní.

Legislatíva prináša koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových projektov. Návrhy predložili podpredseda vlády SR Štefan Holý (Sme rodina) a minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Obidva návrhy zákonov boli schválené s pripomienkami.

Holý hovorí o míľniku

Podľa Holého schválenie znamená míľnik pri ďalšom posudzovaní stavebnej legislatívy.

„Táto legislatíva prináša definitívny koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových stavebných projektov, zámerov pre obyvateľov,“ uviedol Holý.

WA 21 Doneck - Ukrajinskí vojaci používajú odpaľovacie zariadenie s americkými raketami Javelin počas vojenských cvičení v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny vo štvrtok 23. decembra 2021. FOTO TASR/AP


In this image released by Ukrainian Defense Ministry Press Service, Ukrainian soldiers use a launcher with US Javelin missiles during military exercises in Donetsk region, Ukraine, Thursday, Dec. 23, 2021. (Ukrainian Defense Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Vláda odsúhlasila uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA

Pokračoval, že zásadnou zmenou je redukcia nadbytočných procesov, odstraňujú sa mnohé duplicity, aby sa k tým istým podkladom nevyjadrovali tí istí ľudia niekoľkokrát. Taktiež sa odstraňuje územné konanie.

„Ďalej sa chystáme posilniť inštitút územného plánovania. Územné plánovanie by sa malo stať základným inštitútom tak, aby si vedeli obce a mestá naplánovať rozvoj vo vlastnom území,“ komentoval Holý.

K tomu by mali mať jednotnú metodiku, jednotné zásady územného plánovania tak, aby územné plány mali jednotnú štruktúru.

Čierne stavby dodatočne nepovolia

Čo sa týka čiernej stavby, tá nebude môcť byť dodatočne povolená.

„Systém dodatočnej legalizácie tak, ako ho poznáme dnes, že postavíte čiernu stavbu, a potom si ju spätne necháte zlegalizovať, táto legislatíva nepozná. Navyše predpokladá, že pokiaľ máte čiernu stavbu, tak zo zákona nie je možné ju pripojiť na akékoľvek energie,“ konštatoval Holý.

Doteraz bola kompetencia rozhodovať o odstraňovaní čiernych stavieb na obciach a mestách. Teraz by mala táto kompetencia prejsť na štát.

ZMOS a ÚMS: Nesprávne rozhodnutie

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únia miest Slovenska (ÚMS) nepovažuje rozhodnutie vlády schváliť stavebnú legislatívu za správne rozhodnutie.

ZMOS je presvedčené, že stavebná legislatíva potrebuje také parametre, ktoré pomôžu samosprávam, ich obyvateľom a rovnako aj investorom.

„Preto očakávame, že vláda SR nebude pokračovať v legislatívnom procese a do parlamentu nepredloží na schválenie to znenie, ktoré bolo dnes predmetom jej rokovania. Podľa nášho názoru je tento prístup hazard s legislatívnymi pravidlami, postojmi odbornej verejnosti, skúsenosťami z aplikačnej praxe a nedôverou stavebného priemyslu. Nič z toho Slovensko nepotrebuje,“ uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie združenia Michal Kaliňák.

Združenie bolo aktívne v pripomienkovaní vládnej legislatívy, čo prezentovalo aj na rokovaniach vrátane tripartity.

„V pracovnom tíme sme vytvorili našu rýchlu novelu stavebného zákona, ktorú sme predstavili médiám a postupne aj sociálnym partnerom. Aktuálne ešte rokujeme so zástupcami relevantných politických strán a snažíme sa získať podporu pre riešenie, ktoré sa javí ako najvhodnejšie a najschodnejšie,“ konštatoval starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov a šéf expertného tímu združenia pre stavebnú legislatívu Martin Chren.

ZMOS pripomína, že je pripravené operatívne rokovať tak so zástupcami relevantných politických strán, ako aj s predstaviteľmi vládnej koalície o svojom návrhu, rýchlej novele platného zákona, ktorá je na túto dobu najideálnejším riešením problémov a zároveň vytvorí podmienky na také spracovanie novej stavebnej legislatívy, ktorá bude všeobecne akceptovateľná, lebo bude dôveryhodná.

Neodborné a nekvaltné, tvrdí únia

ÚMS trvá na tom, že oba predložené návrhy noviel zákonov sú neodborne a nekvalitne pripravené. Únia pokračovala, že významne ohrozujú ako postavenie miest a obcí v ich doterajších kompetenciách, tak aj postavenie samotných obyvateľov a ich možnosť reagovať a oprávnene ovplyvňovať kvalitu života vo svojom meste.

Podľa ÚMS by vláda SR predložené novely stavebnej legislatívy s trvajúcimi a nedoriešenými rozpormi nemala akceptovať.

„Schválenie legislatívy s rozpormi vedie k chaosu v právnom systéme, vyvoláva neistotu u účastníkov konaní a spochybňuje skutočný záujem vlády o zlepšenie v tejto oblasti. ÚMS bude žiadať poslancov Národnej rady (NR) SR, aby legislatívu v tomto znení vrátili vláde SR na prepracovanie. ÚMS je pripravená rokovať a hľadať spravodlivé riešenie, ktorého výsledkom bude kvalitná, odborná, spravodlivá a efektívna stavebná legislatíva, ktorú Slovensko nutne potrebuje,“ dodala hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy Daniela Piršelová.

stavebnici
Neprehliadnite

Stavebníci prepisujú cenníky. Vláde účtujú milióny