Konečne sa podarilo dostať obrannú a bezpečnostnú stratégiu do Národnej rady (NR) SR. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS) na stredajšej tlačovej konferencii. Spolu s podpredsedom parlamentu Milanom Laurenčíkom (SaS) skonštatovali, že stratégie otvorene pomenúvajú možné hrozby a jasne definujú, že Slovensko patrí do Európskej únie a do NATO.

„Veľmi aktívne sme sa zapojili do diskusií o hodnotovom zameraní Slovenska, aké sú naše princípy, kde jednoznačne rátame slobodu, demokraciu a právny štát," zdôraznil v tejto súvislosti Klus. Medzi najzásadnejšie zmeny v porovnaní s predchádzajúcimi stratégiami označil napríklad zadefinovanie EÚ a NATO za bezalternatívne. Stratégie podľa jeho slov definujú aj národné hrozby, za jednu z nich považuje tiež korupciu.

cestujúci letisko
Neprehliadnite

Na prechod cez hranice by sa mohol použiť covid certifikát s QR kódom, tvrdí Klus

Klus verí, že dokumenty v pléne získajú širokú podporu aj zo strany opozície. „Nevnímame tam nejaký extra zásadný rozdiel oproti tomu, čo bolo v roku 2017. Akurát, že môžem povedať, že tieto dokumenty sú trošku modernejšie, precíznejšie a možno jasnejšie pomenúvajú niektoré výzvy, spojencov a hrozby," uviedol s tým, že chcú, aby boli stratégie zrozumiteľné aj občanom.

„Bezpečnostná aj obranná stratégia sú dokumenty, ktoré sú pre Slovensko veľmi dôležité a ktoré pomenúvajú bezpečnostné a obranné výzvy, ktorým čelíme alebo v budúcnosti môžeme čeliť," poznamenal Laurenčík. Podčiarkol, že jasne stanovujú, kam Slovensko patrí v rámci medzinárodného priestoru, a otvorene pomenúvajú hrozby aj zo strany Ruska a Číny.

Richard Sulík
Neprehliadnite

Som rád, že návrhy SaS v rámci možností prešli, vyhlásil Sulík

Predchádzajúci vládny kabinet schválil Obrannú stratégiu SR a Bezpečnostnú stratégiu SR jednohlasne v októbri 2017. Do Národnej rady SR dokumenty neboli predložené, preto ich Slovensko definitívne neodobrilo. Posledné parlamentom schválené stratégie sú z roku 2005.