Koncu Slovalca sa dalo jednoducho zabrániť. Uviedol to bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek z opozičnej SaS, ktorý považuje reštart hlinikárne Slovalco za možný, no mimoriadne náročný.

Dôležitejší bol Sulík a nákup testov...

„Kým sme boli vo vláde, opakovane sme žiadali ministerstvo financií a ministerstvo životného prostredia, aby situáciu riešili, a to formou dotácie z prebytočných prostriedkov v Envirofonde,“ píše K. Galek v príspevku na sociálnej sieti.

Zároveň dodáva, že strana SaS poukazovala aj na potrebné zmeny v zákone o obchodovaní s emisnými kvótami.

„Bohužiaľ, v tej dobe bolo pre ministra financií prvoradé opakovať, že Sulík nenakúpil testy, nie riešenie problémov Slovenska,“ doplnil.

Mnohé bude závisieť aj od vývoja cien elektriny

Reštart hlinikárne Slovalco je podľa K. Galeka možný, no bude mimoriadne náročný.

„Tak, ako najneskorší čas na ich záchranu bol pred viac ako rokom, tak na rozbehnutie ich opätovnej výroby bude treba takmer rok,“ nadväzuje podpredseda strany Sloboda a Solidarita.

Podľa jeho slov bude mnohé závisieť nielen od vývoja cien elektriny na trhu, ale aj od skorého prijatia novely o obchodovaní s emisnými kvótami.

K. Galek takisto verí, že sa budúcnosť jedného z najväčších podnikov na Horehroní stane dôležitejšou, než „verejné riešenie si osobných komplexov“.

„Dúfam, že sa ľudia do práce v hlinikárni budú môcť vrátiť už na budúci rok,“ uzavrel.

Výsledok nečinnosti vlády

Spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom sa rozhodla definitívne odstaviť aj posledných 10 pecí na výrobu primárneho hliníka. Toto rozhodnutie odsúhlasili akcionári spoločností Slovalco.

Odstavenie ekologickej výroby je podľa spoločnosti Slovalco výsledkom nečinnosti vlády Slovenskej republiky, konkrétne Ministerstva životného prostredia SR a bývalého ministra financií Igora Matoviča.

Tí počas posledných rokov blokovali prijatie novely Zákona 414/2012, ktorá by upravila výšku kompenzácií pre energeticky náročné podniky na úroveň iných priemyselných krajín EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke spustenie novej pretavovacej pece hliníkových procesných šrotov v a.s. Slovalco v Žiari nad Hronom 14. júna 2022. Touto investíciou rozširuje svoje zapojenie aj do obehového hospodárstva recykláciou použitého hliníka od svojich zákazníkov. Nakupovaním hliníkových šrotov, ktoré vznikajú v procese výroby u zákazníka a ich následným pretavením v Slovalcu sa tak vracia už použitý hliník späť do procesu výroby nových hliníkových výrobkov. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Slovalco definitívne odstavuje aj posledných desať pecí. Vraj ide o dôsledok nečinnosti vlády