Lotyšsko vyhlásilo štátnu energetickú krízu v zásobovaní ropnými produktmi. Krízový stav bude platiť do 31. decembra. Informovala o tom v oficiálnom vestníku lotyšská vláda.
Vo vládnom nariadení sa uvádza, že zodpovednosť za koordináciu aktivít počas krízy v dodávkach ropných produktov bude Ústredie pre štátnu energetickú krízu.

Lotyšská vláda ešte 14. apríla rozhodla, že predajcovia pohonných hmôt a poskytovatelia kľúčových služieb budú môcť v prípade potreby nakupovať palivo zo štátnych rezerv.
Lotyšský minister hospodárstva Jánis Vitenbergs uviedol, že toto rozhodnutie vlády bude riešením pre prípad výpadkov na trhu s palivami. V súčasnosti má Lotyšsko zásoby ropy na 90 dní.

Minister tiež dodal, že momentálne je situácia v sektore obchodu s palivami stabilizovaná a nič nenaznačuje, že by mohlo dôjsť k narušeniu v dodávkach pohonných hmôt. Podľa neho však existujú isté riziká súvisiace so súčasnou geopolitickou situáciou.

Ďalšie dôležité správy

KK42 Kadaga - Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš sa rozpráva so slovenskými vojakmi počas  návštevy vojenského výcvikového centra Adaži v Lotyšsku 8. marca 2022. FOTO TASR/AP
Latvian Prime Minister Krisjanis Karins speaks to Slovakia's troops during a visit to Adazi Military base in Kadaga, Latvia, Tuesday, March. 8, 2022. (AP Photo/Roman Koksarov)
Neprehliadnite

Lotyšsko vyhlásilo 9. máj za Deň pamiatky obetí vojny na Ukrajine. Hanebné, reaguje Kremeľ