Zastavenie trestného stíhania dvoch bývalých vrcholných predstaviteľov komunistického režimu Lubomíra Štrougala (96) a Vratislava Vajnara (90), ktoré sa týkalo používania strelných zbraní na uzavretých československých hraniciach, je právoplatné. Rozhodlo o tom Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe, keď zamietlo sťažnosť poškodených proti odloženiu prípadu. Pre české Hospodářské noviny to v utorok potvrdil hovorca prokuratúry Aleš Cimbala a predtým o tom informoval i zástupca poškodených Lubomír Müller.

Obžaloba zastavila stíhanie Štrougala, niekdajšieho predsedu vlády Československej socialistickej republiky (ČSSR), a tiež bývalého ministra vnútra Vratislava Vajnara vlani v septembri pre ich zdravotný stav; išlo však o neprávoplatné rozhodnutie. V piatok k rovnakému záveru dospela i prokuratúra, ktorá sa zhodla s konštatovaním znalcov, že obaja politici trpia duševnou chorobou, ktorá im znemožňuje porozumieť zmyslu trestného konania.

NRSR
Neprehliadnite

Predstaviteľom bývalého komunistického režimu by sa mohli znížiť dôchodky

Trestné stíhanie voči nim začal policajný Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) v novembri 2019. Za vinu im kládol zneužitie právomocí, za čo im hrozilo dva až desať rokov väzenia. Obvinený bol i generálny tajomník Komunistickej strany Československa Miloš Jakeš, ten však vlani v júli vo veku 97 rokov zomrel.

Počas komunistického režimu bolo na hranici Československa s Rakúskom, resp. Nemeckou spolkovou republikou zabitých 280 ľudí, z toho 145 zastrelili vojaci Pohraničnej stráže. ÚDV trojici mužov vyčítal, že ako vedúci predstavitelia štátu nezabránili pohraničníkom strieľať na ľudí, ktorí chceli z krajiny utiecť. Podľa ÚDV bolo pre nečinnosť spomenutých funkcionárov od marca 1976 do konca roku 1989 zastrelených alebo roztrhaných psami deväť osôb a najmenej sedem ďalších utrpelo zranenia.