Kolumbia sa formálne pripojila k čínskemu projektu novej Hodvábnej cesty (BRI), čím sa zaradila medzi väčšinu latinskoamerických krajín, ktoré už s Pekingom v oblasti infraštruktúry spolupracujú. Dokument podpísali počas konferencie Číny a krajín CELAC v Pekingu.

Čína v regióne posilňuje vplyv a konkuruje Spojeným štátom, ktoré čelia rastúcemu tlaku udržať si strategické postavenie. Peking je už hlavným obchodným partnerom Brazílie, Čile či Peru a investuje do prístavov, železníc či elektrární prostredníctvom svojich štátnych spoločností a bánk.

Kolumbijské ministerstvo zahraničných vecí označilo dohodu za „historický krok, ktorý obom krajinám otvára nové príležitosti pre investície, technologickú spoluprácu a trvalo udržateľný rozvoj“.

Projekt BRI je ústredným pilierom snahy čínskeho lídra Ťin-pchinga rozšíriť ekonomický a politický vplyv Pekingu do zámoria. Už viac ako desaťročie poskytuje investície do infraštruktúry a ďalších veľkých projektov po celom svete a Pekingu na oplátku dostáva politické a ekonomické páky.

Minulý rok Ťin-pching otvoril prvý prístav v Latinskej Amerike financovaný Pekingom v peruánskom meste Chancay. Je to symbol rastúceho vplyvu Číny v Južnej Amerike.

Ďalšie dôležité správy

Rotterdam, Holandsko
Neprehliadnite

Čínske spoločnosti skúpili európske strategické prístavy. Brusel bije na poplach